Zdravotnictví v kraji pozvedla dotace 1,2 miliardy korun z EU

Zdravotnictví v Moravskoslezském kraji zlepšila v posledních devíti letech evropská dotace 1,2 miliardy korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Výsledkem jsou nové pavilony a oddělení nemocnic, stovky nových lůžek a moderní přístroje. Ukázalo to vyhodnocení evropských investic do zdravotnictví v letech 2007-2015, které v květnu 2016 uskutečnila Regionální rada Moravskoslezsko.

„Dotace mířily hlavně do páteřní sítě zdravotnických zařízení v kraji. Kromě pěti kompletně nových nebo rekonstruovaných pavilonů a oddělení ve Frýdku-Místku, Opavě, Havířově a Karviné získaly nemocnice napříč krajem 1350 nových lůžek a desítky moderních přístrojů. Mezi nimi například 11 rentgenů, 3 tomografy a magnetickou rezonanci,“ uvedla Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Největším projektem je výstavba pavilonu chirurgických oborů v Nemocnici ve Frýdku-Místku, p. o., podpořená dotací 386 milionů korun. Pavilon s kapacitou 107 lůžek je vybaven mimo jiné tomografem a čtyřmi rentgeny.

Výstavba a vybavení opavského pavilonu interních oborů si vyžádala dotaci 216 milionů korun. V interním oddělení a plicním oddělení, na jednotce intenzivní péče a v pěti ambulancích je zajištěna kapacita 131 nových lůžek. „Práce v dřívějších stísněných a nevyhovujících prostorech se s novým pavilonem dá jen těžce srovnat. Podstatně se zvýšil také komfort pacientů,“ porovnal Ladislav Václavec, ředitel Slezské nemocnice v Opavě.

Rekonstrukcí prošel infekční pavilon (dotace 58 milionů korun, kapacita 45 lůžek) a oddělení geriatrie (dotace 25 milionů korun, kapacita 25 lůžek) v Nemocnici s poliklinikou v Havířově a gynekologicko-porodní oddělení v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji (dotace 41 milionů korun, kapacita 16 lůžek).            

Nákup 1010 nových lůžek do zdravotnických zařízení ve Frýdku-Místku, Třinci, Havířově, Karviné, Opavě a Krnově obstaral projekt Moravskoslezského kraje, dotovaný částkou 144 milionů korun.

Kraj v roce 2011 zařídil rovněž nákup 24 vozidel rychlé záchranné a rychlé lékařské pomoci pro výjezdová centra záchranné služby. Získal na to dotaci 47 milionů korun.

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění evropských prostředků určených na rozvoj kraje. Aktuálně od roku 2007 proplatila téměř 20 miliard korun za projekty dopravní infrastruktury a dostupnosti, rozvoje měst a venkova, veřejných služeb a cestovního ruchu. Za evropské dotace v započatém období 2014-2020 zodpovídají pověřená ministerstva.

Tisková zpráva, 13. května 2016, pdf: Zdravotnictví v kraji pozvedla dotace 1,2 miliardy korun z EU

Nahoru

 
_THEME_LOGIN