Regionální rada rozdělí zbývající evropské miliony na vybavenost měst a obcí

Města a obce v Moravskoslezském kraji mají po třech letech naději na evropskou dotaci na vlastní vybavenost. Získat dotaci na rekonstrukci náměstí, kulturního domu, školy nebo hasičské zbrojnice ale nebude snadné. Uspět mohou jen připravené nebo rozestavěné projekty, které by obce uskutečnily nezávisle na dotaci. Dotace nejspíš pokryje méně než obvyklých 85 % výdajů. Regionální rada Moravskoslezsko chce tímto způsobem rozdělit zbývající prostředky z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko na rozvoj měst a venkova. Obce mohou odevzdávat projekty od 10. března do 8. června, středně velká města do 15. června 2015.

„K dispozici budou miliony, možná desítky milionů korun. Kolik přesně budeme vědět až na konci roku. Starostům nyní nemůžeme slíbit konkrétní částku. Přednost proto dostanou záměry, které by obce uskutečnily i za vlastní peníze. Dotace pak zpětně uhradí část nákladů. Čím více bude úspěšných zájemců, tím méně si ze společného koláče ukousnou. Všechny úspěšné projekty získají stejné procento dotace,“ vysvětlila Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Dotaci je možné získat jen na připravené projekty s ukončeným výběrem dodavatele, nebo na již probíhající stavby. Minimální rozpočet projektu musí být 2 miliony korun v případě obcí o velikosti do 5 tisíc obyvatel, respektive 4 miliony korun u projektů obcí s 5 až 50 tisíci obyvateli. Šanci mají jen projekty s plánovaným zprovozněním nejpozději do poloviny roku 2016, přičemž dotace může pokrýt pouze náklady uskutečněné letos.

Podrobnosti najdou zájemci na http://www.rr-moravskoslezsko.cz/pripravuji-projekt/plan-vyzev.

Nedávný průzkum ukázal, že obce mají připravené vlastní investice. I přes omezení tak nehrozí, že o zbývající evropské peníze nebude zájem, spíše naopak.

Rada posledně dotace z ROP Moravskoslezsko na rozvoj měst a obcí rozdělovala v roce 2012. Několik projektů se ještě dokončuje – například bazén v Brušperku nebo radnice v Petřvaldu. Až po jejich vyúčtování bude jasné, kolik prostředků zbude na nové záměry.
Obce byly v získávání peněz z EU aktivní a úspěšné. „Za posledních sedm let jsme podpořili téměř 350 projektů vybavenosti měst a obcí. Díky evropské dotaci přes 3 miliardy korun se viditelně zlepšil vzhled a zázemí obcí,“ dodala Dostálová.

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj Moravskoslezského kraje. Od roku 2007 proplatila téměř 15 miliard korun za projekty v oblasti dopravní infrastruktury, vybavenosti měst a venkova, modernizaci vzdělávání, sociálních služeb a zdravotnictví. Zbývajících 5 miliard korun bude vyplaceno za probíhající a připravované projekty v průběhu tohoto roku a počátkem roku 2016.

Tiskový zpráva, 6. února 2015, pdf: Regionální rada rozdělí zbývající evropské miliony na vybavenost měst a obcí 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN