Z Nového Jičína do Hostašovic povede cyklostezka za peníze z EU

Z Nového Jičína do Hostašovic po bývalé železniční trati povede drážní cyklostezka. Cyklisté se po 10 kilometrech nové stezky poprvé projedou nejdříve v roce 2014. Většinu výdajů pokryje evropská dotace 25,9 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Evropský příspěvek dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko. Rada rovněž podpořila výstavbu cyklostezek v Kopřivnici, Ropici a Klimkovicích. Dotace na čtyři nové cyklostezky je celkem 45 milionů korun.

Cyklostezka z Nového Jičína do Hostašovic povede po bývalé železniční trati přes území Nového Jičína a obcí Hodslavice, Mořkov, Životice u Nového Jičína a Hostašovice. Trasa bude dlouhá přes 11 kilometrů, přičemž téměř 10 kilometrů představuje novostavba cyklostezky s asfaltovým povrchem. V létě bude vhodná pro in-line bruslaře, v zimě bude udržována jako běžecká trasa. Předpokládané náklady na výstavbu cyklostezky jsou 32,5 milionů korun, z toho evropská dotace činí 25,9 milionů korun. Za projektem stojí svazek všech angažovaných obcí.

„Cyklostezka významně zlepší podmínky pro cykloturistiku na Novojičínsku, její výstavbou dojde k propojení téměř padesátikilometrového okruhu cyklostezek a cyklotras,“ komentuje záměr Přemysl Kramoliš, předseda svazku obcí a místostarosta Nového Jičína.

Svazek obcí nyní čeká výběrové řízení na dodavatele. Stavět by se mělo od příštího roku ne déle než jeden rok. Pokud vše půjde podle plánu, poprvé se cyklisté po stezce projedou na podzim v roce 2014.

Výstavba 1,5 kilometrů dlouhého úseku cyklostezky v Kopřivnici propojí město s místními částmi Lubina a Vlčovice a naváže na již dříve otevřené úseky. Stezka povede od cyklostezky Kopřivnice-Vlčovice k Panské ulici, a to křížením silnice č. I/58 a podél ulice Průmyslový park. Schválená evropská dotace na projekt je 5,1 milionů korun.

Výstavba obousměrné stezky pro cyklisty a chodce podél silnice č. I/11 o délce 2,5 kilometrů se chystá v Ropici. Smyslem projektu je odklonit cyklo a pěší dopravu od automobilové dopravy. Evropská dotace na projekt je přes 6 milionů korun.

Hned čtyři kratší úseky cyklostezek o délce v součtu přes tři kilometry vzniknou v Klimkovicích. Tři z úseků budou uspořádány jako stezky pro chodce a cyklisty. Dotace na projekt je 7 milionů korun.

„Na nové cyklostezky v našem kraji jsme od roku 2007 schválili dotaci přes půl miliardy korun. Vzniklo a vzniká na čtyřicet nových stezek. Jsem ráda, že ke Slezské magistrále z Krnova do Opavy a cyklostezce Ostrava-Beskydy nyní přibude další dlouhý souvislý úsek z Nového Jičína do Hostašovic,“ uvádí Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění bezmála 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Doposud podpořila přes 800 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields dotací přibližně 17,5 miliard korun.

Tisková zpráva, 5. listopadu 2013, pdf: Z Nového Jičína do Hostašovic povede cyklostezka za peníze z EU 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN