Kraj získal 256 nových vozidel veřejné dopravy a 826 milionů korun na terminály a zastávky z EU

V Moravskoslezském kraji jezdí 256 autobusů, trolejbusů, tramvají a vlaků pořízených za přispění 1,2 miliard korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Na vznik a přeměnu dopravních terminálů a zastávek přispěla více než 1 miliarda korun. Takové jsou výsledky evropské pomoci v oblasti veřejné dopravy v letech 2007-2015, jak je vyhodnotila Regionální rada Moravskoslezsko v dubnu 2016.

„Veřejná doprava v kraji se díky 2,2 miliardám korun z EU v posledních devíti letech změnila. Dopravci významně obměnily své vozové parky. Lidé cestují s větším komfortem a bezpečněji. Nová vozidla jsou ekologičtější a mnohem více spojů mohou používat postižení lidé. Podíl bezbariérových vozidel se za sledované období zvýšil o polovinu až dvojnásobně podle druhu vozidel,“ shrnula přínosy evropských investic Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Největším projektem financovaným z EU je pořízení 5 nových vlakových souprav City Elefant. České dráhy na projekt s rozpočtem více než 1 miliardy korun obdržely 326 milionů korun z EU. 

V kraji jezdí 166 nových autobusů, z toho 80 vozidel městské hromadné dopravy v Ostravě, Opavě, Havířově, Frýdku-Místku a Orlové. Dalších 86 autobusů obsluhuje příměstské a meziměstské linky napříč krajem. Dopravní podniky v Ostravě a Opavě nakoupily 79 tramvají a trolejbusů. České dráhy s přispěním EU pořídily 11 nových vlaků na regionální tratě.

Nejnákladnější stavbou byla přeměna přednádražního přestupního terminálu Ostrava-Svinov, podpořená dotací 296 milionů korun. Terminály a zastávky se změnily v Ostravě – kromě Svinova například i na hlavním nádraží, v Hulvákách, Dubině, u Karoliny nebo na Hranečníku – a na jiných místech v kraji – v Bruntálu, Studénce nebo Rýmařově. Dostavuje se terminál v Třinci. 

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění evropských prostředků určených na rozvoj kraje. Aktuálně od roku 2007 proplatila 18,4 miliardy korun za projekty dopravní infrastruktury a dostupnosti, rozvoje měst a venkova, veřejných služeb a cestovního ruchu. Za evropské dotace v započatém období 2014-2020 zodpovídají pověřená ministerstva.

Tisková zpráva, 8. dubna 2016, pdf: Kraj získal 256 nových vozidel veřejné dopravy a 826 milionů korun na terminály a zastávky z EU

Nahoru

 
_THEME_LOGIN