V ZOO Ostrava vyroste Pavilon evoluce za přispění 150 milionů korun z EU

V Zoologické zahradě Ostrava, p.o., vyroste nový Pavilon evoluce. Interaktivní výstavní a výukový pavilon s šimpanzi a další faunou vznikne přestavbou pavilonu vodního ptactva. Ostrava na stavbu uplatní evropskou dotaci 150 milionů korun z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. Celkové náklady projektu jsou 183 milionů korun, rozdíl doplatí město z vlastního rozpočtu. Financování projektu evropskými zdroji dnes posvětila Regionální rada Moravskoslezsko.

„Součástí projektu je velká venkovní expozice pro šimpanze, přírodní výběh pro vzácné kočkodany Dianiny a výběh pro prasátka štětkouny africké. Dojde k výstavbě jeskyně, pozorovací místnosti, úpravě okolí pavilonu a výběhů. Přibydou nové stezky pro návštěvníky s vodními plochami, vyhlídkami a občerstvením," představuje projekt Petr Čolas, ředitel Zoo Ostrava.

„Z dlouhodobého hlediska je prokazatelné, že nové události zvyšují návštěvnost. Zaručeně nejspolehlivějším lákadlem jsou nová mláďata a nové expozice. Z toho pohledu byl ojedinělý rok 2011, kdy zoo zaznamenala rekordní nárůst návštěvnosti, a to meziročně o více než 170 tisíc. Chybělo velmi málo, aby branou zoo prošel půlmiliontý návštěvník," říká za nositele projektu Petr Kajnar, primátor statutárního města Ostrava.

Nový pavilon se má začít ještě letos, hotovo má být do konce roku 2013. Ještě dříve má být v zoo zprovozněno nové návštěvnické centrum, rovněž financované dotací 67,5 milionů korun z ROP Moravskoslezsko.

Projekt je součástí integrovaného plánu rozvoje města s názvem Ostrava - Magnet regionu, na který má město vyčleněno přes 500 milionů korun z ROP Moravskoslezsko. Část peněz již využilo například na vznik nové alternativní scény Divadla Loutek Ostrava. Přes 900 milionů korun z ROP Moravskoslezsko může získat na druhý integrovaný plán rozvoje města s názvem Ostrava - Pól rozvoje. Projekty má předložit do konce roku 2013, prostavět a vyčerpat do konce roku 2015.

„Svůj integrovaný plán a peníze z EU má všech pět statutárních měst v kraji. Ostrava může získat nejvíce, ale je také zatím nejpomalejší. Nový pavilon zoo je významným krokem v čerpání evropských peněz," tvrdí David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 19 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku. Doposud podpořila 656 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, cestovního ruchu, regenerace brownfields, rozvoje měst a venkova dotací přibližně 14,5 miliard korun.

Tisková zpráva, 20. března 2012, pdf 104 kb, V ZOO Ostrava vyroste Pavilon evoluce za přispění 150 milionů korun z EU

Nahoru

 
_THEME_LOGIN