Replika historického opevnění Šance bude lákat turisty do Hrčavy, projekt získal dotaci z EU

Obec Hrčava získá evropskou dotaci přes 4 miliony korun na výstavbu repliky historické tvrze Šance. Opevnění s expozicí historických zbraní, vyhlídkovou věží a zázemím pro konání kulturních akcí bude lákat turisty k návštěvě česko-slovensko-polského trojmezí. Financování projektu evropskými penězi dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko.

„Původní opevnění bylo základem obce Hrčavy. Obnovíme jej po vzoru historických Šancí, ne abychom bránili Jablunkovsko proti Turkům, ale aby vzniklo centrum kultury a folkloru a největší turistické lákadlo v oblasti trojmezí,“ říká Petr Staňo, starosta Hrčavy. „Beru to jako impulz do budoucna, který má historický odkaz. Soubor šancí na Jablunkovsku je největším zemním typem opevnění ve střední Evropě,“ dodává Staňo.

Replika historického opevnění z 16. století vyroste na louce jihozápadně od Hrčavy v přímé návaznosti na lokalitu původního opevnění. Areál bude představovat zemní val a příkop v půdorysu šestiúhelníku o průměru 57 metrů s ochozem a dřevěnými prvky palisád. Zahrne také objekt návštěvnického centra s expozicí dobových zbraní, historie obce a okolí a zázemím pro návštěvníky. Nebude chybět pódium pro konání kulturních akcí a vyhlídková věž. K areálu povede osvětlená stezka.

Obec nyní čeká výběr dodavatele stavby. Samotná realizace by mohla trvat 10 měsíců. Otevření se tedy dá očekávat v roce 2015.

Rozpočet projektu je 5 milionů korun, z toho evropská dotace pokryje náklady do výše 4,25 milionů korun a zbytek uhradí obec.

„Je to druhá úspěšná žádost o dotaci Hrčavy, v obci již vzniká živé muzeum lidových tradic. Oba záměry jsou mezi třinácti projekty cílené pomoci do turistické lokality Těšínského Slezska, na které jsme za poslední dva roky schválili dotaci téměř 70 milionů korun. Napříč krajem jsme od roku 2007 podpořili více než sto projektů turistické infrastruktury částkou 1,4 miliardy korun,“ doplňuje Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde hodnotí a proplácí žádosti o evropské dotace.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Doposud podpořila přes 830 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields dotací 18 miliard korun. Za uskutečněné projekty a jejich části proplatila příjemcům přes 12 miliard korun.

Tisková zpráva, 28. ledna 2014, pdf: Replika historického opevnění Šance bude lákat turisty do Hrčavy, projekt získal dotaci z EU

Nahoru

 
_THEME_LOGIN