Moravskoslezské obce investovaly 3,25 miliardy korun z EU do kultury, sportu a vybavenosti

Města a obce v Moravskoslezském kraji v letech 2007-2015 uplatnily 3,25 miliardy korun z evropských fondů na investice do kulturní, sportovní a volnočasové infrastruktury, veřejných prostranství a rozvoje veřejné správy. Mezi 218 uskutečněnými projekty je například výstavba nebo rekonstrukce 59 kulturních domů a společenských zařízení, 15 knihoven, 61 sportovišť, 22 radnic a obecních úřadů nebo obnova 14 hektarů parků. Jedněmi z největších projektů jsou nová atletická hala v Ostravě-Vítkovicích, rekonstrukce haly a tělocvičen u základní školy Žákovská v Havířově nebo modernizace Slezského divadla v Opavě. Investice obcí do vybavenosti za posledních devět letech vyhodnotila v květnu 2016 Regionální rada Moravskoslezsko.

„Evropské peníze umožnily zvelebit prostředí a služby ve městech a obcích, rozdmýchat společenský a komunitní život,“ uvedla Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. 

Do kultury šla evropská dotace 818 milionů korun. Proměnilo se díky tomu 59 kulturních domů, společenských zařízení a kluboven, 15 knihoven, 3 divadla, 2 kina v Havířově a Karviné a 2 muzejní expozice ve Štramberku a Odrách. Suverénně si počínala Opava, která uplatnila dotaci 225 milionů korun na modernizaci Slezského divadla, vznik Obecního domu a rekonstrukci Kulturního domu Na Rybníčku.   

V oblasti sportu se uskutečnilo 85 projektů podpořených dotací 1,31 miliardy korun. Nejlépe si vedl Havířov, který investoval přes 130 milionů korun z EU do rekonstrukce haly a tělocvičen u základní školy Žákovská a výstavby dopravního hřiště. Frýdek-Místek získal 104 milionů korun na rekonstrukci fotbalového areálu Stovky, vznik baseballového hřiště a modernizaci 5 sportovišť a dětských hřišť. „Vzniklo také několik větších sportovišť v menších městech a obcích, například v Těškovicích, Horním městě nebo Velké Polomi. Stejně jako malá hřiště, kterých vznikly desítky, jsou často místem, kde se přirozeně setkávají děti i dospělí. Po sportovištích je velká poptávka,“ řekla Kateřina Dostálová.     

Do zázemí a vybavenosti měst a obcí směřovalo 1,12 miliardy korun na 83 projektů. Ve 22 obcích posloužily na rekonstrukci obecních úřadů a radnic. Zcela nová radnice vyrostla v Petřvaldu a proběhla rozsáhlá rekonstrukce úřadu v Orlové. Evropské dotace rovněž pomohly modernizovat 9 hasičských zbrojnic, proměnit 34 veřejných prostranství a místních komunikací. Obnovy se dočkalo 14 hektarů parků, mezi nimi park Boženy Němcové v Karviné, Komenského sady v Ostravě, městské sady v Opavě nebo zámecké parky ve Frýdku-Místku.

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění evropských prostředků určených na rozvoj kraje. Aktuálně od roku 2007 proplatila přes 20 miliard korun za projekty dopravní infrastruktury a dostupnosti, rozvoje měst a venkova, veřejných služeb a cestovního ruchu. Za evropské dotace v započatém období 2014-2020 zodpovídají pověřená ministerstva.

Tisková zpráva, 20. května 2016, pdf: Moravskoslezské obce investovaly 3,25 miliardy korun z EU do kultury, sportu a vybavenosti

Nahoru

 
_THEME_LOGIN