Nová páteřní cyklotrasa podél Olše propojí Jablunkovsko s Třincem a Českým Těšínem

Nová páteřní cyklotrasa propojí nejvýchodnější část republiky s Českým Těšínem. Povede podél Olše z Bukovce přes Jablunkov, Třinec a Český Těšín do Chotěbuze. Trasa dlouhá 36 kilometrů bude označena jako páteřní číslem 10. Její vznik umožní evropská dotace 7,5 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Na projektu spojily síly tři obce - Bystřice, Vendryně a Návsí, které o evropské peníze zažádalo. Celkové náklady mají být 9,7 milionů korun.    

„Stezka bude velmi praktická. Umožní lidem z Jablunkovska dojíždět za prací do Třince. Dříve to šlo jen s velkými oklikami a po kopcích, nebo po přetížených silnicích. V kritických místech budou nyní nové průtahy a cesta bude přímá, mimo hlavní silniční tahy. Jsem rád, že se obce domluvily a spojily několik projektů do jednoho," popisuje David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde hodnotí a proplácí žádosti o evropské peníze.

Cyklotrasa povede většinou po stávajících komunikacích. Na pěti místech dojde ke stavebním úpravám. Vzniknou tři nové úseky cyklostezky o délce v součtu přibližně jednoho kilometru - dva ve Vendryni, jeden v Bystřici. Stavět se bude také nový chodník s oddělenými pruhy pro cyklisty v Návsí. Tamtéž dojde na rozšíření silnice Pod Výtopnou. Cyklotrasa bude v celé délce nově označena. 

Práce začnou po výběru dodavatele. Hotovo má být ještě letos, v případě zdržení veřejné zakázky příští rok.

„Od roku 2007 jsme evropskými penězi podpořili vznik čtyřiceti nových úseků cyklostezek dotací přes půl miliardy korun. Lidé se na kole dostanou tam, kde to dříve nešlo, třeba po Slezské magistrále z Krnova do Opavy nebo z kraje Ostravy směrem na Beskydy. Další úseky, třeba napříč Ostravou podél Ostravice jsou ve výstavbě," dodává David Sventek.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění bezmála 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Doposud podpořila na 800 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields dotací přes 17 miliard korun.

Tisková zpráva, 25. července 2013, pdf: Nová páteřní cyklotrasa podél Olše propojí Jablunkovsko s Třincem a Českým Těšínem 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN