Nemusely dostat nic, nakonec obce získají 100% dotaci z EU a rozdělí si 648 milionů

Nemusely dostat nic, nakonec získají 100% evropskou dotaci. Platí to pro 72 projektů měst a obcí a dalších organizací, původně schválených jako tzv. dočerpávacích bez pevně stanovené výše dotace. Rozdělí si dotaci necelých 648 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. O navýšení dotace rozhodla v úterý 9. února Regionální rada Moravskoslezsko, a zároveň tím podpořila vyčerpání všech prostředků z programu v končícím období. Dotace pokryje náklady na rekonstrukci kulturního domu v Příboře, bazénu a školního hřiště v Kopřivnici, výstavbu sportovní haly v Budišově nad Budišovkou a desítky dalších investic.

„Projekty jsme schválili už v průběhu roku 2015 a lednu 2016 s tím, že o výši dotace bude rozhodnuto až letos v prvním čtvrtletí podle zbývajících volných evropských zdrojů. Města a obce se pustily do staveb i s vědomím, že je nejdříve uhradí z vlastních rozpočtů a dotace možná ani nebude. Nečekaně vysoký evropský příspěvek umožní obcím realizovat další užitečné investice, na které by jinak neměly prostředky,“ popsal radostnou událost Miroslav Novák, předseda Regionální rady Moravskoslezsko a hejtman Moravskoslezského kraje. 

Mezi 72 projekty je 67 zaměřených na vybavenost a služby ve městech a obcích. Například v Budišově nad Budišovkou postavili novou sportovní halu. „Několikrát jsme projekt konzultovali a zvažovali, jestli se do stavby pustit, i když je dotace nejistá. Jsem rád, že jsme se rozhodli správně. Věřili jsme, že alespoň nějaké evropské peníze přijdou, ale 100% dotace přes 21 milionů korun je nad naše očekávání,“ komentoval získání dotace starosta města Rostislav Kyncl.

„Rekonstrukce a přístavba krytého bazénu i rekonstrukce školního hřiště u Základní školy Emila Zátopka byly nutné a dlouho připravované investice. Získané evropské peníze významně ulehčí našemu rozpočtu a umožní nám soustředit zdroje na další rozvojové projekty ve městě,“ uvedl Miroslav Kopečný, starosta města Kopřivnice, ke dvěma projektům, na něž město obdrží 22,6 milionů korun.    

Dalších 5 projektů je z oblasti zdravotnictví a veřejné dopravy. Například Rýmařov obdrží přes 20 milionů korun na rekonstrukci autobusového nádraží a parkoviště u střediska volného času. Nemocnice Třinec zase získá přes 77 milionů korun na modernizaci operačních sálů.

„Dotace vyplatíme až po kontrolách projektů a vyúčtování, které budou následovat v příštích měsících,“ objasnila následující kroky Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění evropských prostředků určených na rozvoj kraje. Aktuálně od roku 2007 proplatila 17,4 miliardy korun za projekty dopravní infrastruktury a dostupnosti, rozvoje měst a venkova, veřejných služeb a cestovního ruchu. Za evropské dotace a projekty v započatém období 2014-2020 zodpovídají pověřená ministerstva.

Nahoru

 
_THEME_LOGIN