Moravskoslezský kraj vylepšilo už 13 miliard korun z EU

Do Moravskoslezského kraje doputovalo už 13 miliard korun evropských dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. Přesně tolik bylo od roku 2007 proplaceno za uskutečněné projekty kraje, měst a obcí, škol a dalších organizací. Třetinu této částky, přes 4,4 miliardy korun, uplatnila města a obce na nová kulturní a volnočasová zařízení, sportoviště, parky a náměstí. Další 4,2 miliardy korun pomohly zlepšit dopravu v kraji – silnice, dopravní terminály, vozové parky dopravců a cyklostezky. Celkem je na rozvoj kraje k dispozici přibližně 20 miliard korun z ROP Moravskoslezsko. Další peníze z EU do kraje míří z tematických, ministerstvy řízených programů.

„Všech přibližně 20 miliard korun má být proplaceno nejpozději v prvním čtvrtletí roku 2016. Na většině projektů, které tuto částku mají naplnit, se již pracuje. V realizaci nebo těsně před zahájením je téměř 300 projektů. Děláme vše, co je v našich silách, abychom v našem kraji uplatnili všechny dostupné evropské peníze,“ uvedla Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde žádosti o peníze z EU hodnotí a proplácejí.

Letos a příští rok se tak dá očekávat zprovoznění mnoha velkých investic, podpořených dotací až 7 miliard korun. Je mezi nimi například pavilon chirurgických oborů v nemocnici ve Frýdku-Místku, knihovna v Třinci, dopravní terminál v Bruntálu a několik rekonstrukcí silnic. Nového vybavení se dočká více než stovka základních a středních škol a desítky zařízení sociálních služeb.

„Stejně jako většina regionálních a ministerstvy řízených programů máme oproti ideálu čerpání trochu zpoždění. Důvodů je více. V rychlosti čerpání nepomáhají úspory ve veřejných zakázkách ani zpoždění realizace velkých projektů. Pro dlouhodobě oslabený kurz koruny vůči euru máme na podporu projektů více peněz, než jsme počítali. I proto jsme vyzvali příjemce, aby neotáleli s realizací staveb a podáváním žádostí o platbu za projekty,“ okomentovala aktuální stav čerpání Dostálová.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Podpořila přes 950 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields. Za uskutečněné projekty a jejich části doposud proplatila příjemcům 13 miliard korun.

Tisková zpráva, 18. srpna 2014, pdf: Moravskoslezský kraj vylepšilo už 13 miliard korun z EU 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN