Moravskoslezský kraj velmi dobře obstál v kritickém roce čerpání z EU, všechny dotace stihne uplatnit

Moravskoslezský kraj využije všechny peníze z evropských fondů a splní unijní pravidlo rychlosti čerpání pro rok 2013. Evropská komise aktuálně přijala částku 143,1 milionů eur za platby na projekty financované z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko v roce 2013. Celkový objem Komisí schválených prostředků za ROP Moravskoslezsko od roku 2007 činí 449,8 milionů eur. Kraj tak využije všechny prostředky přidělené EU, a to přesto, že letošní rok je z pohledu rychlosti čerpání fondů EU kritický. Střetává se v něm tří a dvouleté období, během něhož musí být dříve podpořené projekty vykázány Evropské komisi. Na to doplácí jiné, pomaleji čerpané programy, ve kterých Česko nestihne vyčerpat miliardy korun.

„Pravidlo rychlosti čerpání evropských fondů pro tento rok bezpečně splníme. Vzhledem k dostatečnému množství podpořených a realizovaných projektů se neobávám, že bychom ani v dalších letech nějaké peníze nestihli vyčerpat. To v porovnání s jinými programy a celkovou rychlostí čerpání v Česku zdaleka není pravidlem,“ komentuje čerpání Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje a předseda Regionální rady Moravskoslezsko, která za financování projektů zodpovídá.

Rychlost čerpání evropských fondů se řídí tzv. pravidlem n+3, n+2. Pravidlo udává minimální objem prostředků, které musí být v jednotlivých letech za projekty v ČR proplaceny a zároveň vykázány ke kontrole Evropské komisi.

Mezi největšími projekty financovanými z ROP Moravskoslezsko v letošním roce je například modernizace přestupního terminálu Ostrava-Svinov a výstavba prodloužené ulice Porážkové v Ostravě, pořízení vlaků City Elefant pro regionální tratě a městských a příměstských autobusů v Ostravě, Frýdku-Místku, Karviné a Havířově, modernizace infekčního pavilonu nemocnice v Havířově nebo rekonstrukce piaristického kláštera v Příboře.

„Financování projektů evropskými prostředky v našem kraji plánujeme na několik let dopředu. I přes zpoždění větších projektů stíháme uplatnit všechny evropské peníze. Navíc podporujeme užitečné a smysluplné projekty. Při hodnocení projektů je klíčovým kritériem posouzení ekonomických a finančních přínosů a nákladů projektů,“ dodává Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde hodnotí a proplácí žádosti o evropské peníze.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Doposud podpořila přes 800 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields dotací 17,5 miliard korun. Za uskutečněné projekty a jejich části proplatila příjemcům téměř 12 miliard korun.

Tisková zpráva, 25. listopadu 2013, pdf: Moravskoslezský kraj velmi dobře obstál v kritickém roce čerpání z EU, všechny dotace stihne uplatnit

 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN