Moravskoslezský kraj příští rok vzpruží na 5 miliard korun evropských dotací

Přibližně 5 miliard korun evropských dotací vzpruží Moravskoslezský kraj v roce 2015. Regionální rada Moravskoslezsko je plánuje proplatit za 300 probíhajících a nachystaných investičních projektů. Nejvíce peněz půjde na výstavbu a rekonstrukce silnic, nová výjezdová centra policistů, hasičů a záchranářů, modernizaci nemocnic a vybavení škol. Evropských dotací z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko na podporu nových záměrů už ale příští rok mnoho nebude.

„Lidé se na Ostravu i kraj podívají z nové perspektivy. Nejen z nové kavárny a terasy na vysoké peci v Dolní oblasti Vítkovic, ale hlavně díky velkému objemu evropských prostředků, které kraj pozmění k lepšímu. Každoročně za projekty proplácíme dvě až tři miliardy korun, příští rok to bude až dvojnásobek. Uplatnit zbývajících přes 5 miliard korun z EU znamená dotáhnout do konce a uskutečnit přibližně 300 projektů,“ upřesnila Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde hodnotí a proplácejí žádosti o evropské peníze.

Největší dotovanou investicí je rozestavěný pavilon chirurgických oborů v Nemocnici ve Frýdku-Místku, podpořený částkou 439 milionů korun. Na výstavbu pavilonu interních oborů ve Slezské nemocnici v Opavě přispěje 142 milionů korun. S dotací 38 milionů korun nakoupí šest nemocnic přes 1000 nových lůžek a matrací.

Více peněz než do zdravotnictví půjde do modernizace silnic. Mezi desítkami rozestavěných nebo připravovaných projektů je například prodloužení Bílovecké ulice v Ostravě-Svinově, dotovaný 96 miliony korun. Chystá se také rekonstrukce Mariánskohorské ulice v Ostravě nebo čtyřkilometrového vnějšího okruhu v centru Karviné i s novou okružní křižovatkou.

Společná výjezdová centra policistů, hasičů a záchranářů vyrostou i díky dotaci v součtu téměř 690 milionů korun v Ostravě-Jihu, Třinci, Městě Albrechticích a na mošnovském letišti.

Více než sto základních a středních škol napříč Moravskoslezským krajem se dočká nového vybavení zejména do odborných učeben a laboratoří.

Sportovní nadšence potěší nová atletická hala v Ostravě-Vítkovicích, baseballové hřiště ve Frýdku-Místku nebo rekonstruovaný fotbalový stadion a městský tenisový klub v Karviné.

Prohlédne také kino Centrum v Karviné a jeho okolí, nebo katedrála Božského spasitele v Ostravě.

„Na nové projekty už mnoho peněz uvolňovat nebudeme. Většina z projektů je již ve výstavbě, nebo se s pracemi a nákupy brzy začne. Všechny projekty financované z ROP Moravskoslezsko musí být hotové do konce roku 2015. Proplácet je pak budeme i počátkem roku 2016. Je tedy poměrně reálné, že uplatníme všech 20 miliard korun, které máme z evropských fondů v právě končícím období k dispozici,“ věří Dostálová.

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Za uplynulých sedm let za uskutečněné projekty proplatila téměř 14,5 miliard korun.

Tisková zpráva, 23. prosince 2014, pdf: Moravskoslezský kraj příští rok vzpruží na 5 miliard korun evropských dotací

Nahoru

 
_THEME_LOGIN