Moravskoslezsko míří k získání 100 % evropských dotací z končícího období

Moravskoslezský kraj, města a obce a místní firmy zřejmě uplatní 100 % všech dostupných dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. Regionální rada Moravskoslezsko v lednu obdržela všechny žádosti o platbu za projekty realizované do konce roku 2015. Objem požadovaných peněz v součtu s již proplacenými 17,4 miliardami korun pokrývá devítiletou alokaci programu na léta 2007-2015 ve výši 21 miliard korun. ROP Moravskoslezsko tak bude patřit k programům, které vyčerpají 100 % prostředků přidělených z EU.

„Smysluplně uplatnit všech 100 % dostupných evropských peněz byl vždy náš cíl. Moc mě těší, že se to po devíti letech práce zdárně naplňuje. Zatímco jiné, zejména národní programy v Česku v posledních letech nestíhají uplatnit miliardy korun a ani při letošní konečné bilanci neuplatní vše, náš regionální program má předpoklad obstát na výbornou. Chci navíc zdůraznit, že jsme už v minulých letech obdrželi 870 milionů korun navíc, mimo jiné i z pomalu čerpaných českých programů. Takže vlastně čerpáme nad 100 %. Díky tomu všemu se podařilo uskutečnit 1175 užitečných projektů a investic kraje, měst a obcí, firem a podnikatelů,“ komentoval čerpání Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje a předseda Regionální rady Moravskoslezsko.

V následujících čtyřech měsících bude probíhat kontrola a vyúčtování projektů. „Aktuálně proplácíme prvních letošních 600 milionů korun. Pak nám ještě zbývá zkontrolovat a vyřídit platby ve výši necelých 3 miliard korun pro 225 projektů, které se stavěly koncem loňského roku a až letos nám předkládaly vyúčtování. Přesné číslo získané dotace v regionu tedy budeme znát až na přelomu května a června. Už dnes ale můžu potvrdit, že uplatníme dotace do poslední koruny,“ upřesnila Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Uplatnit všechny prostředky z ROP Moravskoslezsko pomůže také navýšení dotace pro 72 projektů měst, obcí a dalších organizací, původně schválených jako tzv. dočerpávacích bez jasně stanovené výše dotace. Projekty nakonec obdrží 100% dotaci, což v součtu představuje 648 milionů korun (více v samostatné tiskové zprávě: Nemusely dostat nic, nakonec obce získají 100% dotaci z EU a rozdělí si 648 milionů).

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění evropských prostředků určených na rozvoj kraje. Aktuálně od roku 2007 proplatila 17,4 miliardy korun za projekty dopravní infrastruktury a dostupnosti, rozvoje měst a venkova, veřejných služeb a cestovního ruchu. Za evropské dotace a projekty v započatém období 2014-2020 zodpovídají pověřená ministerstva.

Tisková zpráva, 11.2.2016, pdf: Moravskoslezsko míří k získání 100 % evropských dotací z končícího období 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN