Ministryně Jourová: Správa fondů EU se bez lidí v krajích neobejde

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová zavítala 14. března 2014 do Moravskoslezského kraje. Zúčastnila se otevření Velkého světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice a zavítala také na Úřad Regionální rady Moravskoslezsko, kde se setkala s vedením úřadu. Potvrdila, že budoucí správa fondů EU se bez lidí v krajích neobejde.

„Velkolepá přeměna Dolní oblasti Vítkovice je úžasnou ukázkou využití soukromých i evropských dotačních zdrojů. Těším se, až budou všechny záměry dotaženy do konce,“ komentovala ministryně Jourová prohlídku areálu DOV.

Ministryně se také setkala s vedením Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde hodnotí a proplácí žádosti o evropské dotace. Vyjádřila spokojenost se správou evropských fondů v kraji. „Velmi si cením dosavadních výsledků čerpání v Moravskoslezsku i odborné práce zaměstnanců rady. Právě lidé v regionech, které jsem nedávno označila za rodinné stříbro, budou velmi důležití při čerpání evropských dotací v budoucím období let 2014-2020. Příjemci evropských peněz se nemusí obávat, že by si pohoršili, spíše naopak. Budeme vycházet z toho, co v regionech máme,“ vyjádřila se ministryně Jourová.

„Naše organizace stojí na špičkových odbornících, kteří své práci rozumí. Tomu odpovídají také výsledky čerpání v našem kraji. Jsem ráda, že naše kapacity a znalosti budeme moci zúročit i v budoucnosti a že s tím paní ministryně počítá,“ uvedla Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Diskuze se nedotkla konkrétní podoby budoucího čerpání ani nastavení implementační struktury. Týkala se hlavně dobré praxe úřadu při správě peněz z EU. „Představili jsme paní ministryni dobrou praxi například při hodnocení a proplácení projektů a výsledky, kterých jsme za sedm let dosáhli,“ doplnila Dostálová. 

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Doposud podpořila bezmála 850 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields. Za uskutečněné projekty a jejich části proplatila příjemcům přes 12 miliard korun.

Tisková zpáva, 14. března 2014, pdf: Ministryně Jourová: Správa fondů EU se bez lidí v krajích neobejde

Nahoru

 
_THEME_LOGIN