Kraj zviditelní technické památky za peníze z EU

Moravskoslezský kraj získá evropskou dotaci na zviditelnění vybraných technických památek. Uplatní 12,4 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, které vloží do propagace, kulturních a společenských akcí s cílem přilákat lidi k návštěvě technických památek. Celkový rozpočet je 14,6 milionů korun. Příspěvek z EU dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko.

Kraj bude propagovat památky na tzv. stezce technických atraktivit. Jedná se o 12 technických památek, na jejichž jednotné označení a zpřístupnění má Agentura pro regionální rozvoj, a.s., rovněž schválenou dotaci 5 milionů korun z EU. Stezka zahrnuje Landek Park, Důl Michal, Dolní oblast Vítkovic, Hasičské muzeum města Ostravy, Technické muzeum Tatra Kopřivnice, pivovar Radegast v Nošovicích, pevnost „na Trati" u Bohumína, úzkokolejnou dráhu v Osoblaze, Kosárnu v Karlovicích, Areál čs. opevnění v Hlučíně-Darkovičkách, areál vodního mlýna Wesselsky a Vagonkářské muzeum ve Studénce.

„Máme v kraji jedinečné technické památky. Věřím, že jsme vymysleli stejně jedinečný produkt cestovního ruchu. Jako stezky technických atraktivit chceme dát těmto místům jednotnou tvář v propagaci," přibližuje projekt Jiří Vzientek, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. „Kromě mediální kampaně přichystáme každoročně měsíc technických atraktivit s kulturně zábavným programem. V létě se uskuteční koncert nebo jiná akce pro veřejnost u každé z památek, čímž nenásilnou formou představíme jejich krásu, zajímavost a důležitost unikátního industriálního dědictví," prozrazuje Vzientek.

Projekt cílí nejen na návštěvníky kraje, ale také místní obyvatele, u kterých chce vzbudit zájem o technické atraktivity. Letní akce mají přitáhnout pozornost hlavně rodin s dětmi a mladých lidí.

Marketing regionu je jednou z podporovaných aktivit financovaných z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. V již uskutečněných nebo probíhajících kampaních se kraj zaměřil například na propagaci kraje coby atraktivní cílové destinace. Zvýšení image uvnitř i vně regionu se týká také projektu kraj plný zážitků, z něhož vzešla také kulinářská soutěž Jak šmakuje Moravskoslezsko.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 19 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku. Doposud podpořila 658 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, cestovního ruchu, regenerace brownfields, rozvoje měst a venkova dotací přibližně 14,5 miliard korun.

Tisková zpráva, 17. dubna 2012, pdf 102 kb, Kraj zviditelní technické památky za peníze z EU

Nahoru

 
_THEME_LOGIN