Moravskoslezský kraj uplatnil 3,5 miliardy korun z EU na modernizaci 377 kilometrů silnic

Moravskoslezský kraj v posledních devíti letech uplatnil evropskou dotaci 3,5 miliardy korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko na modernizaci silnic II. a III. třídy. Podařilo se postavit nebo rekonstruovat 100 úseků silnic o délce 377 kilometrů, 46 mostů a 7 křižovatek. Krajská správa silnic tak s pomocí evropských peněz obnovila jednu sedminu všech úseků silnic II. a III. třídy. Ukázalo to vyhodnocení evropských investic do modernizace silniční sítě v letech 2007-2015, které v březnu 2016 provedla Regionální rada Moravskoslezsko.

„Výsledkem evropských investic je bezpečnější a plynulejší doprava na sedmině všech krajských silnic. Věřím, že dlouhodobý užitek převáží nepříjemné chvíle spojené s rekonstrukcemi silnic,“ komentovala podporu Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Celkem prošlo rekonstrukcí nebo bylo postaveno 14 % z celkové délky krajských silnic o délce 377 kilometrů. Z toho přes 367 kilometrů silnic prošlo rekonstrukcí, často spojenou s rozšířením a odstraněním závad. Délka nových silnic je přes 9 kilometrů. 

Nejvíce, téměř 90 kilometrů silnic bylo obnoveno na Bruntálsku. Na Opavsku to je 86 kilometrů, včetně nejdelšího obnoveného úseku z Jaktaře do Bratříkovic o délce 12,2 kilometrů.

Finančně nejnáročnějším projektem byla výstavba jižního obchvatu Opavy, podpořená částkou 298 milionů korun. Rekonstrukce silnic v okolí Svinovských mostů a návazných komunikací včetně prodloužené Bílovecké si vyžádala 164 milionů korun.

„Díky evropským dotacím se nám podařilo z velké míry zahladit dlouholetý dluh na rekonstrukcích silnic. Můžeme se proto v dalších letech věnovat hlavně plánovaným rekonstrukcím a údržbě,“ uvedl Jan Lukšo, obchodně-investiční náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje.

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění evropských prostředků určených na rozvoj kraje. Aktuálně od roku 2007 proplatila 19,3 miliardy korun za projekty dopravní infrastruktury a dostupnosti, rozvoje měst a venkova, veřejných služeb a cestovního ruchu. Za evropské dotace v započatém období 2014-2020 zodpovídají pověřená ministerstva.

Tisková zpráva, 6.5.2016, pdf: Moravskoslezský kraj uplatnil 3,5 miliardy korun z EU na modernizaci 377 kilometrů silnic

Nahoru

 
_THEME_LOGIN