Kraj pořídí hasičům novou techniku, pomůže 316 milionů korun z EU

Moravskoslezský kraj vybaví hasičský záchranný sbor novými vozidly a technikou. Nakoupí 33 moderních hasících vozidel a automobilové plošiny pro záchranné práce ve výškách. Rozpočet tří návazných projektů ve výši 372 milionů korun pokryje z velké části evropská dotace přes 316 milionů korun. Financování projektů penězi z EU dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko.

„Sedmnáct hasících aut bude vybaveno kamerovým systémem, který sleduje polohu vozidla i okolí a komunikuje s operačním střediskem. Tato auta se využívají při každém zásahu a uplatní se i při mimořádných situacích. Dalších šestnáct vozidel se díky zařízení na výrobu a přepravu pěny uplatní při velkoobjemovém hašení například v průmyslových areálech, výškových budovách nebo na komplikovaně dostupných místech. Šest automobilových plošin a automobilový žebřík usnadní záchranné práce hlavně ve výškových budovách ve městech,“ popsal novou techniku Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Vozidla s monitorovacím systémem budou rozmístěna zejména ve střediscích v Karviné, Opavě a Novém Jičíně, ale obslouží území celého kraje. Vozidla vyrábějící pěnu budou umístěna do 16 různých stanic hasičského záchranného sboru. Výšková technika poslouží rovněž ve všech okresech kraje.

Nákup hasičských vozidel a techniky se uskuteční v průběhu příštího roku.

„Na lepší fungování integrovaného záchranného systému jsme od roku 2007 nasměrovali přes 1,5 miliardy korun evropských dotací, díky kterým je život v kraji bezpečnější. Vzniklo krajské Integrované bezpečnostní centrum v Ostravě, stavějí se výjezdová centra hasičů, policistů a záchranářů v Ostravě-Jihu, na letišti, v Třinci a Městě Albrechticích. Novou techniku mají záchranáři na letišti, nyní ji dostanou i hasičské sbory v celém kraji,“ shrnula evropskou podporu do bezpečnosti Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění přibližně 20 miliard korun z EU na rozvoj regionu. Za uskutečněné projekty a jejich části proplatila od roku 2007 přes 14 miliard korun.

Tisková zpráva, 25. listopadu 2014, pdf: Kraj pořídí hasičům novou techniku, pomůže 316 milionů korun z EU

Nahoru

 
_THEME_LOGIN