Karvinská knihovna je nejzajímavější stavbou za peníze z EU, rozhodlo 8377 lidí

Regionální knihovna Karviná je nejzajímavějším projektem za peníze z EU v Moravskoslezském kraji. V soutěži nejkačka.eu pro knihovnu hlasovalo 1771 lidí. Celkem se do soutěže zapojilo 8377 lidí. Vybírali z 15 projektů financovaných z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Internetové hlasování probíhalo od 10. do 25. dubna 2012 na www.nejkacka.eu . Soutěž uspořádala Regionální rada Moravskoslezsko, která projekty v kraji evropskými penězi financuje.

„Karvinská knihovna je důstojným vítězem, od svého otevření je kulturní ozdobou města," komentuje výsledek David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, odkud na přestavbu a modernizaci knihovny přišla evropská dotace 89 milionů korun. Dvouletá rekonstrukce propojila starou knihovnu s nevyužívaným pavilonem bývalé základní školy. Objekt má novou tvář i vybavení.

„Lidé si u nás odpočinou v příjemném prostředí a zapomenou na starosti běžného dne. Přispívá k tomu uživatelský komfort služeb a také literární salon, propojený na letní čítárnu, kvetoucí zahradu a uměleckou kavárnu," popisuje výjimečnost knihovny její ředitelka Helena Molinová. Připomíná, že o centrální knihovnu v Karviné usilovali od roku 1966, povedla se uskutečnit až díky velké finanční injekci a spolupráci s městem.

Velmi dobře si v soutěži vedla Střední průmyslová škola v Bruntálu, kde za evropské peníze získali nové vybavení. Pro školu hlasovalo 1200 lidí. Mnoho fanoušků má také lesopark v Třinci. Umístil se na třetím místě s 1132 hlasy. Pětici nejlepších doplňuje se 707 hlasy rozšíření chráněné dílny Ergon v Třinci, v níž našlo práci 50 lidí se zdravotním hendikepem, a tematická přeměna čtyř zahrad mateřských škol v Kopřivnici na vodní, kamenný, ptačí svět a zahradu smyslů, které podpořilo 663 lidí.

Motivací pro soutěžící byly hodnotné ceny. Za odevzdání hlasu se rozdělovaly pobyty v hotelu Miura v Čeladné, Davidově mlýně u Kružberku a vile Eugen v Karlově Studánce. Výherci získali také prohlídku slonů zblízka a lístky do ZOO Ostrava, návštěvu vitálního světa v Relax centru Třinec a volné vstupy do Kempalandu v Bukovci. Všechna tato místa vznikla s podporou evropských peněz s tím, že nové návštěvnické centrum a pavilon evoluce v zoo teprve rostou.

Výsledky soutěže, podrobnosti o projektech i seznam výherců nabízí stránky www.nejkacka.eu.

V prvním ročníku soutěže nejkačka.eu v roce 2010 vyhrálo skautské centrum VANAIVAN v Kopřivnici.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 19 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku. Doposud podpořila 658 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, cestovního ruchu, regenerace brownfields, rozvoje měst a venkova dotací přibližně 14,5 miliard korun.

Tisková zpráva, 25. dubna 2012, pdf 105 kb, Karvinská knihovna je nejzajímavější stavbou za peníze z EU, rozhodlo 8377 lidí 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN