Karviná využije 28 milionů korun z EU na tři potřebné investice

Karviná uplatní evropskou dotaci 28 milionů korun na přeměnu sídliště Hranice, úpravu Majakovského ulice a rekonstrukci kostela sv. Marka. Financování projektů dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko. Rekonstrukce kostela se má odehrát v roce 2014, přeměna sídliště a Majakovského ulice se může protáhnout do roku 2015. Projekty jsou součástí integrovaného plánu rozvoje města Karviná.

„Evropské peníze pomohou přeměnit tvář Karviné na třech exponovaných místech. Funkční úpravy na sídlišti Hranice a v Majakovského ulici přidají místům na bezpečnosti a usnadní lidem běžný život. Kostel sv. Marka je významnou kulturní památkou, jejíž neutěšený stav si žádá rekonstrukci,“ popisuje chystané změny Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde hodnotí a proplácí žádosti o evropské dotace.

Největší část dotace pojme přeměna sídliště Hranice. S přispěním 17,5 milionů korun se zde chystá vybudování školního náměstí, nových chodníků a parkování. Podél nově navržených komunikací přibude osvětlení. Celkové náklady by neměly být vyšší než 22 milionů korun. Město nyní čeká výběr dodavatele.

Vybudování 52 parkovacích míst, modernizace chodníku a pořízení mobiliáře v Majakovského ulici v Karviné-Mizerově si vyžádá evropskou dotaci 4,7 milionů korun. Celkové náklady nemají přesáhnout 5,9 milionů korun. Rozpočet a termíny stavby budou rovněž odvislé od výběru dodavatele stavby.

Kostel sv. Marka je unikátní tím, že je využívá římskokatolická, československá husitská a řeckokatolická církev. Novoklasicistní kulturní památka je uchována v podobě z 18. století, ale je ve značně zchátralém stavu. Plánuje se rekonstrukce střechy a věže, vnějších i vnitřních omítek, repasování oken a dveří, restaurace exteriéru a interiéru včetně jeho vybavení. Na kostel mají být usazeny nové zvony. Akce má přijít na 6,8 milionů korun, z toho velkou část pokryje evropská dotace až 5,8 milionů korun.

„Na projekty Karviné jsme za posledních pět let schválili evropskou dotaci téměř tři sta milionů korun. Město mohlo díky penězům z EU přeměnit centrální knihovnu, modernizovat základní školu Mendelovu nebo obecní dům Družba. Další zajímavé záměry města nyní hodnotíme,“ popisuje Dostálová evropské investice v Karviné.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Doposud podpořila přes 800 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields dotací 17,5 miliard korun. Za uskutečněné projekty a jejich části proplatila příjemcům 12 miliard korun.

Tisková zpráva, 19. prosince 2013, pdf: Karviná využije 28 milionů korun z EU na tři potřebné investice

Nahoru

 
_THEME_LOGIN