Evropská unie poskytne 283 milionů korun na Trojhalí Karolina

Evropská unie poskytne 283 milionů korun z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko na rekonstrukci a přestavbu Elektrocentrály a Ústředny bývalého dolu Karolina v Ostravě na tzv. trojhalí. Vznikne zde zastřešené náměstí ke společenskému, výstavnímu a sportovnímu využití. Dotaci pro zájmové sdružení právnických osob Trojhalí Karolina dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko.

„Je to další krok ke zvelebení a oživení centra Ostravy v oblasti Nové Karoliny. Trojhalí dodá místu společenský rozměr, bude příjemným místem pro setkávání, kulturu a sport. Projekt zachová původní technický vzhled budov podle architekta Josefa Pleskota, dění a náplň objektu budou pestré," představuje budoucí podobu této kulturní památky primátor Ostravy Petr Kajnar.

Ostrava je spolu s Moravskoslezským krajem, Dolní oblastí Vítkovic a Vítkovice, a.s., členem zájmového sdružení Trojhalí Karolina, které vzniklo za účelem obnovení chátrajících budov.

Projekt je nyní ve fázi výběru dodavatele, stavět by se tedy mělo již letos. Hotovo má být v létě příštího roku.

Záměr obnovy trojhalí je součástí integrovaného plánu rozvoje města Ostrava - Pól regionu, na který má město vyčleněno přes 900 milionů korun z ROP Moravskoslezsko. Kromě tohoto záměru chce peníze využít například na cyklostezky podél Ostravice nebo přeměnu Porážkové ulice.

„Mám za to, že je to jeden z klíčových projektů Ostravy, nejen svým finančním rozměrem. Přímo navazuje na ostatní aktivity v oblasti Nové Karoliny. Věřím, přispěje k přívětivější tváři při přeměně centra Ostravy," říká David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde přijímají, hodnotí a proplácejí žádosti o evropské dotace.

Plánované výdaje celkem jsou téměř 340 milionů korun. Dotace činí maximálně 85 % z celkových výdajů. „Pokud se v otevřené veřejné zakázce výrazně ušetří z plánovaných výdajů, jak je tomu i u jiných projektů Ostravy a dalších měst, bude více peněz na další pěkné projekty," předjímá a vysvětluje Sventek.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 19 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku. Doposud podpořila 656 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, cestovního ruchu, regenerace brownfields, rozvoje měst a venkova dotací přibližně 14,5 miliard korun.

Tisková zpráva, 20. března 2012, pdf 102 kb, Evropská unie poskytne 283 milionů korun na Trojhalí Karolina

Nahoru

 
_THEME_LOGIN