Evropská dotace ozáří dráhy ostravského letiště novými světly

Pojezdové dráhy Letiště Leoše Janáčka Ostrava budou vybaveny novou světelnou technikou. Zvýší se bezpečnost pozemního provozu letadel, zlepší viditelnost pro přistávání a letiště pokročí v zajištění vyšší certifikace. Regionální rada Moravskoslezsko dnes na projekt schválila evropskou dotaci 57 milionů korun. Rozpočet projektu je přibližně 100 milionů korun.

Osvětlení bude významným a z hlediska letiště posledním předpokladem pro získání certifikátu CAT IIIa. Ten umožní v Ostravě přistát letadlům i za snížené viditelnosti, kdy bude možné dráhu více osvítit.

Moravskoslezský kraj coby nositel projektu nyní dokončuje výběr dodavatele. Od toho je odvislé, zda budou nová světla v provozu letos, nebo v polovině příštího roku.

Na rozvoj ostravského letiště přispěla za posledních sedm let evropská dotace přibližně 500 milionů korun. Umožnila pořídit například nové vyprošťovací a odklízecí stroje a techniku, moderní hasičská vozidla nebo bezpečnostní rentgeny a detektory kovů. Došlo také na rozšíření pojezdových drah.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Podpořila přes 950 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields. Za uskutečněné projekty a jejich části doposud proplatila příjemcům 12,8 miliard korun.

Tisková zpráva, 15. července 2014, pdf: Evropská dotace ozáří dráhy ostravského letiště novými světly 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN