Evropská dotace 1,8 miliardy korun zlepšila bezpečnost v Moravskoslezském kraji

Bezpečnost v Moravskoslezském kraji zlepšila v uplynulých devíti letech evropská dotace 1,8 miliardy korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Vzniklo krajské integrované bezpečnostní centrum, integrovaná výjezdová centra v Ostravě-Jihu, Třinci, na letišti v Mošnově a v Městě Albrechticích. Profesionální a dobrovolní hasiči získali 90 nových vozidel. Záchranná služba obdržela 24 sanitek a komunikační systém do všech vozidel. Tato a další zajímavá data ukázalo vyhodnocení evropských investic do oblasti bezpečnosti v letech 2007-2015, které v dubnu 2016 zpracovala Regionální rada Moravskoslezsko.

„Můžeme směle říci, že se díky evropským dotacím zlepšily podmínky pro činnost a spolupráci hasičů, záchranářů i policistů v celém kraji. Záchranné a bezpečnostní složky mohou lépe chránit zdraví a majetek občanů kraje,“ uvedla Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

V krajském integrovaném bezpečnostním centru, podpořeném částkou 616 milionů korun, sdílí pracoviště hasiči, záchranáři, strážníci Městské policie a policisté. Centrum přijímá na 700 tisíc tísňových volání ročně a vysílá složky integrovaného záchranného systému k mimořádným událostem. 

Na výjezdová centra hasičů, záchranářů a policistů v Ostravě-Jihu a v Třinci přispělo 207, respektive 208 milionů korun. S využitím 199 milionů korun z EU vzniklo výjezdové centrum na ostravském letišti. Na menší centrum v Městě Albrechticích postačila dotace 23 milionů korun. Čtyři výjezdová centra obsluhují souhrnně území obývané 359 tisíci lidmi, tedy téměř třetinu všech obyvatel kraje.

„Krajské integrované bezpečnostní centrum i společná výjezdová centra jsou založena na koncepci, která je v Česku jedinečná. Sdílená pracoviště umožňují užší součinnost jednotlivých složek integrovaného záchranného systému, což se promítá v rychlosti a kvalitě výjezdů a jejich řízení,“ popsal výhody společných center Vladimír Vlček, zástupce krajského ředitele Hasičského záchranného sboru a náměstek krajského ředitele pro integrovaný záchranný systém a operační řízení.

Jednotky profesionálních hasičů získaly 40 moderních vozidel a speciálů – 17 vozidel vybavených technikou pro přenos dat a obrazu do operačního střediska, 16 cisteren pro šetrnější hašení pěnou, 6 vysokozdvižných plošin a jeden automobilový žebřík s dostupnou výškou 55 metrů - nejvyšší v Česku. S nákupem pomohla dotace 307 milionů korun. Dobrovolní hasiči dostali 50 vozidel, dotovaných 192 miliony korun z EU. Všechna hasičská vozidla byla uvedena do provozu v posledních dvou letech.

Záchranáři obdrželi 24 vozidel rychlé záchranné a rychlé lékařské pomoci v roce 2011. Přispěla na ně dotace 47 milionů korun. Dalších téměř 10 milionů korun z EU pomohlo nakoupit komunikační systém pro přenos dat do desítek starších vozů.

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění evropských prostředků určených na rozvoj kraje. Aktuálně od roku 2007 proplatila 19,3 miliardy korun za projekty dopravní infrastruktury a dostupnosti, rozvoje měst a venkova, veřejných služeb a cestovního ruchu. Za evropské dotace v započatém období 2014-2020 zodpovídají pověřená ministerstva.

Tisková zpráva, 29. dubna 2016, pdf: Evropská dotace 1,8 miliardy korun zlepšila bezpečnost v  Moravskoslezském kraji

Nahoru

 
_THEME_LOGIN