Dotaci 42 milionů korun určenou na skleníkovou expozici si rozdělí šest jiných turistických cílů

O evropskou dotaci 42 milionů korun určenou na skleníkovou expozici v novodvorském arboretu se podělí šest jiných turistických atraktivit. Slezské zemské muzeum nesehnalo dodatečné vlastní zdroje a od výstavby skleníku odstoupilo. Regionální rada Moravskoslezsko proto dnes podpořila šest jiných, původně náhradních projektů. Dotace umožní přeměnu zahrady piaristického kláštera v Příboře a park sanatoria v Jablunkově, vznik naučné stezky k zámku v Hradci nad Moravicí, muzea česko-německého porozumění v Odrách a zpřístupnění hradu Sovinec. Na plnou podporu rekonstrukce katedrály Božského spasitele v Ostravě zatím dost peněz nezbylo.

„V listopadu jsme schválili dotaci 129 milionů korun na vznik deseti nových turistických cílů. Šest dalších atraktivit tehdy zůstalo mezi náhradníky. Právě ty nyní můžeme podpořit,“ uvádí Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde hodnotí a proplácí žádosti o evropské peníze.

V plné výši dotace se dostane na pět projektů. Šestým náhradníkem v pořadí ke je nákladná rekonstrukce katedrály Božského spasitele v Ostravě, na níž zbylo zatím jen 13 milionů korun z maximálně 31,4 milionů korun schválených na projekt. Římskokatolická farnost Ostrava-Moravská Ostrava tak bude muset čekat, zda se na dříve podpořených záměrech v cestovním ruchu neuspoří.

K podpoře náhradních projektů vedlo odstoupení Slezského zemského muzea od výstavby skleníkové expozice v Arboretu Nový Dvůr. „Přestože Slezské zemské muzeum získalo štědrou dotaci, částka nebyla dostačující a i přes veškerou snahu a pomoc ze strany ministerstva kultury se nepodařilo zajistit finance na pokrytí vlastních nákladů projektu. Skleníková expozice v Arboretu Nový Dvůr je však pro muzeum stále důležitým cílem, o dotaci se proto budeme ucházet v příštím programovém období,“ komentuje Antonín Šimčík, ředitel Slezského zemského muzea, důvody odstoupení od uskutečnění záměrů. Muzeum na projekt s rozpočtem 88 milionů korun požadovalo dotaci 75 milionů korun. Regionální rada Moravskoslezsko však v listopadu po přepočtu přínosů projektu schválila dotaci jen 42,6 milionů korun.

Více o projektech podpořených v listopadu v tiskové zprávě Regionální rady Moravskoslezsko na http://www.rr-moravskoslezsko.cz/tiskove-centrum/eu-da-129-milionu-korun-na-nove-vyletni-cile.

„Od roku 2007 jsme podpořili vznik a modernizaci stovky atraktivit a ubytovacích zařízení v cestovním ruchu dotací přes 1,4 miliardy korun. Přibližně polovina z nich ještě není dostavěná a dotace není vyúčtována. Existuje proto šance, že se na těchto projektech ještě uspoří,“ dodává Dostálová.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Doposud podpořila přes 800 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields dotací 17,5 miliard korun. Za uskutečněné projekty a jejich části proplatila příjemcům 12 miliard korun.

Tisková zpráva, 19. prosince 2013, pdf: Dotaci 42 milionů korun určenou na skleníkovou expozici si rozdělí šest jiných turistických cílů

Nahoru

 
_THEME_LOGIN