Home | O nás | Aktuality | Tiskové centrum | Hledám práci | Kontakty | English
Dotace EU v Moravskoslezsku na sociální služby využívají tisíce lidí s hendikepem
Chráněná bydlení, azylové domy a další pobytová zařízení sociálních služeb v Moravskoslezském kraji, která vznikla nebo se proměnila k lepšímu za přispění dotací EU v posledních devíti letech, využívá v průměru denně 1278 lidí s hendikepem. Tisíce lidí ročně také navštíví poradny pro pěstounskou péči a nízkoprahová zařízení pro děti vybavená díky dotacím. Tato a další zjištění vyplynula z analýzy 95 projektů sociálních služeb financovaných v letech 2007-2015 částkou 826 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Analýzu provedla Regionální rady Moravskoslezsko, zodpovědná za financování projektů v kraji, v březnu 2016.
„Zjišťovali jsme kapacitu podpořených zařízení a jejich skutečné využití. Výsledky předčily naše očekávání. Přínosem je také 62 pracovních míst vytvořených v chráněných dílnách a předpoklad vytvoření dalších 50 míst v tomto roce v chráněných dílnách Ergon v Třinci, Prapos v Ostravě a v opavské pobočce Charity,“ okomentovala výsledky analýzy Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.
Za dotace EU se v letech 2007-2015 nakoupilo 46 vozidel přizpůsobených potřebám klientů a služeb pro 39 různých zařízení sociálních služeb a pořídilo 361 nových postelí do 17 zařízení sociálních služeb.
Z 826 milionů korun šlo do regionu nejvíce v letech 2015 (319, 6 milionů korun) a 2013 (175,4 milionů korun).
V čerpání dotací po jednotlivých okresech kraje byly nejúspěšnější okresy Ostrava (23 projektů, dotace 205,8 milionů korun), Frýdek-Místek (18 projektů, dotace 203,5 milionů korun) a Karviná (21 projektů, dotace 151,2 milionů korun).
Moravskoslezský kraj je nositelem hned 25 projektů, na které získal 353 milionů korun. Za ostatními projekty stojí nejčastěji města a jejich organizace, ale také další poskytovatelé služeb, například místní pobočky Charity nebo Centrum sociálních služeb Hrabyně.
„Evropské dotace z regionálního programu byly zásadním zdrojem, díky kterému jsme významně pokročili v našem dlouhodobém plánu transformace pobytových sociálních služeb. Podařilo se nám plně transformovat ústavní zařízení zámek Nová Horka a také v případě opavského ústavu Marianum byly regionální dotace zcela zásadní pro opuštění objektu. U dalších zařízení jsme přeměnu započali, nebo v ní významně pokročili. Znamená to důstojné zázemí nebo začlenění do běžného života a společnosti pro stovky lidí s hendikepem, dříve umístěných v ústavech a jiných nevyhovujících zařízeních,“ řekl Daniel Rychlik, vedoucí odboru sociálních služeb Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.
Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění evropských prostředků určených na rozvoj kraje. Aktuálně od roku 2007 proplatila 18,4 miliardy korun za projekty dopravní infrastruktury a dostupnosti, rozvoje měst a venkova, veřejných služeb a cestovního ruchu. Za evropské dotace a projekty v započatém období 2014-2020 zodpovídají pověřená ministerstva.
Evropské dotace a sociální služby - výsledky analýzy ve zkratce
pobytová zařízení
ambulantní služby
chráněné dílny
ostatní přínosy
Tisková zpráva, 22. března 2016, pdf: Dotace EU v Moravskoslezsku na sociální služby využívají tisíce lidí s hendikepem