Dotace 35 milionů korun z EU pomůže odstranit čtyři brownfieldy v Moravskoslezském kraji

Evropská dotace 35 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko pomůže odstranit čtyři brownfieldy v Moravskoslezském kraji. Nevyužívané území Vagónky v Karviné se promění v podnikatelskou zónu. Studénka se pustí do demolice objektů tzv. obecního domu. V Třinci vyřeší kontaminované podzemní zásobníky u Domova Sosna. Z lesoparku v Budišově nad Budišovkou zmizí nevyužívané objekty. Financování projektů dnes podpořila Regionální rada Moravskoslezsko.

„Evropské peníze změní tvář zdevastovaných a přehlížených míst. V Karviné se navíc chystá i následné využití regenerovaného území a projekt má mít dvojitý efekt. Místo se stane plnohodnotnou součástí města, lepší podmínky pro podnikání navíc umožní růst zaměstnanosti," uvádí David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Revitalizace území v Karviné se týká nevyužívané oblasti o rozloze 2,3 hektarů. Na okraj pozemků přivede město sítě se záměrem budoucího prodeje lokality. Právě ziskovost projektu má vliv na snížení dotace z maximálních 85 % na 73,22 %. Schválená dotace na projekt je 21,3 milionů korun. Karviná ale bude muset doložit upřesněnou výši příjmů spojených s prodejem pozemků regenerovaného území.

Objekt tzv. obecního domu v Butovické ulici ve Studénce je pro nevyhovující technický stav předurčen k demolici. Chátrá a nelze zamezit neoprávněnému vstupu osob. Po demolici bude místo zazeleněno. Dotace na projekt je 6,1 milionů korun

Sanace podzemních zásobníků lehkých topných olejů Domova Sosna v Třinci umožní nové využití ploch pro parkování. Sociální služby města Třince na to získají dotaci 4,6 milionů korun.

V Budišově nad Budišovkou dojde k odstranění chátrajících objektů - bývalé restaurace, tanečního parketu a zbytků hlediště s torzy laviček. Vznikne tak bezpečný prostor na okraji města, využitelný pro trávení volného času jako přírodní lesopark.

„Již dříve jsme podpořili regeneraci 25 brownfieldů dotací 215 milionů korun," připomíná Sventek projekty podpořené od roku 2007. „Dalších 520 milionů, původně určených na regeneraci brownfields, jsme vložili do spuštění nástroje JESSICA. Peníze budou použity formou úvěrů k obdobným účelům, mimo jiné také k regeneraci brownfields s následným využitím," odkazuje Sventek na dva nové fondy rozvoje měst, které spravují Českomoravská záruční a rozvojová banka a společnost Contera.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 19 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku. Doposud podpořila 675 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, cestovního ruchu, regenerace brownfields, rozvoje měst a venkova dotací přibližně 14,5 miliard korun.

Tisková zpráva, 19. června 2012, pdf 105 kb, Dotace 35 milionů korun z EU pomůže odstranit čtyři brownfieldy v Moravskoslezském kraji

Nahoru

 
_THEME_LOGIN