Dotace 176 milionů korun z EU vylepší školy, nemocnice, bezpečnost a cestovní ruch v Moravskoslezském kraji

Evropská dotace 176 milionů korun umožní modernizaci několika desítek zejména středních škol a šesti nemocnic v Moravskoslezském kraji. Uplatní se také při výstavbě výjezdového centra záchranářů v Městě Albrechticích a propagaci turistických oblastí. Dotaci dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko.

„Všechny podpořené projekty získají maximální, tedy 85% evropskou dotaci. Základním předpokladem pro získání peněz je, aby se práce a dodávky stihly uskutečnit do konce příštího roku,“ uvedla Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Moravskoslezský kraj uplatní dotaci 50 milionů korun na modernizaci středních a základních uměleckých škol. Vzniknou například dílny ve Střední škole technické a zemědělské v Novém Jičíně, dalších 12 středních škol a gymnázií získá nové vybavení přírodovědných dílen a laboratoří. Nové vybavení pro hudební a výtvarné obory získá taky 21 základních uměleckých škol.

Dalších 39,6 milionů korun pomůže zlepšit vybavení deseti středních odborných škol.  Například Vítkovická střední odborná škola získá 17,7 milionů korun na modernizaci šesti objektů dílen, kde se učí mechanici, strojaři a obráběči kovů.

Moravskoslezský kraj nakoupí díky dotaci 38 milionů korun 1010 lůžek a matrací proti proležení, nočních stolků a příslušenství do šesti vybraných nemocnic. Lepší zázemí budou mít pacienti Slezské nemocnice v Opavě, Nemocnice Třinec, Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov, Nemocnice ve Frýdku-Místku a Nemocnice s poliklinikou Havířov.

Nové výjezdové centrum zdravotnické záchranné služby a dobrovolných hasičů vyroste v Městě Albrechticích. Společné pracoviště má zlepšit koordinaci jednotek a zkrátit dojezdové časy. Stavba si vyžádá dotaci přes 34 milionů korun.

Nositelé strategií rozvoje cestovního ruchu v šesti turistických oblastech kraje získají dotaci dohromady 13,9 milionů korun na uskutečnění akčních plánů 2014-15, tedy například na zapojení místních aktérů do turistických aktivit a propagaci.

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění přibližně 20 miliard korun z EU na rozvoj regionu. Za uskutečněné projekty a jejich části proplatila od roku 2007 přes 13 miliard korun.

Tisková zpráva, 23. září 2014, pdf: Dotace 176 milionů korun z EU vylepší školy, nemocnice, bezpečnost a cestovní ruch v Moravskoslezském kraji 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN