136 lidí s hendikepem najde nový domov díky evropské dotaci 148 milionů korun

Až 136 lidí se zdravotním a sociálním hendikepem dostane šanci na lepší život. Z velkokapacitních ústavů a zařízení se přestěhují do domovů pro osoby se zdravotním postižením, zvláštním režimem a do chráněných bydlení. Sedm takových vznikne díky evropské dotaci v Karviné, Opavě, Ostravě-Třebovicích, Studénce, Horním Benešově, Českém Těšíně a Frýdku-Místku. Promění se také sportoviště Ústavu sociální péče pro tělesně postižené v Hrabyni. Regionální rada Moravskoslezsko dnes na tyto aktivity schválila evropskou dotaci 147,7 milionů korun. Uskutečnit se mají do konce roku 2015.

„Nový domov většinou znamená nový impulz do života, nebo přinejmenším zásadní zlepšení podmínek, v nichž dnes lidé se zdravotním a sociálním hendikepem žijí. Projekty jsou součástí dlouhodobého procesu transformace zařízení sociální péče v Moravskoslezském kraji, který v posledních sedmi letech probíhá za výrazného přispění evropských peněz. Včetně aktuálně schválených projektů jsme od roku 2007 na obdobné projekty přispěli dotací v součtu 670 milionů korun,“ uvedla k projektům Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady, kde hodnotí a proplácejí žádosti o evropské dotace.

Nejlépe v hodnocení obstály dva projekty transformace opavského Mariana. Do domova pro osoby se zdravotním postižením, který vznikne rekonstrukcí objektu v Karviné, se z Mariana přestěhuje 18 lidí. Dalších 12 lidí najde zázemí v novostavbě domova v Holasické ulici v Opavě. Dotace na tyto dva návazné projekty je 28 milionů korun.

Dotaci přes 26 milionů korun si vyžádá zřízení domova pro zdravotně postižené a chráněného bydlení v Ostravě-Třebovicích. V domově se ubytuje 20 lidí, v chráněném bydlení 6 lidí. Dalších 18 lidí se přestěhuje ze Zámku Nová Horka do novostavby domova ve Studénce, která si vyžádá dotaci 23 milionů korun. Novostavba domova pro 18 lidí vyroste rovněž v Horním Benešově, přestěhují se zde lidé ze Zámku Dolní Životice. Dotace na projekt je téměř 24 milionů korun. Rekonstrukcí objektu v Českém Těšíně vznikne chráněné bydlení pro 12 lidí. Projekt získá podporu až 7,7 milionů korun.

Ve Frýdku-Místku vznikne přestavbou nevyužívaného školského objektu domov se zvláštním režimem pro osoby bez přístřeší. Bude mít kapacitu 32 lůžek. Pomůže k tomu dotace přes 33 milionů korun.

Do první fáze modernizace sportoviště se díky evropské dotaci 5,4 milionů korun pustí Ústav sociální péče pro tělesně postižené v Hrabyni. Dojde na modernizaci tribuny, výstavbu sociálních zařízení a jeviště.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Doposud podpořila 850 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields. Za uskutečněné projekty a jejich části proplatila příjemcům přes 12 miliard korun.

Tisková zpráva, 25. března 2015, pdf: 136 lidí s hendikepem najde nový domov díky evropské dotaci 148 milionů korun

Nahoru

 
_THEME_LOGIN