Víceúčelová hřiště: nový fenomén nejen na Krnovsku

Pole za obcí nebo betonové plácky v několika obcích na Krnovsku nahradila nová víceúčelová hřiště. O jejich výstavbu se zasloužilo sdružení obcí Mikroregionu Krnovsko. Připravilo dvě podobné žádosti o dotaci, uspělo v soutěži o evropské dotace a výrazně tak ušetřilo z vlastních zdrojů. Každý z projektů se zabýval výstavbou tří hřišť, celkem jich tedy vzniklo šest. Nový rozměr školní výuky ale i sportovního vyžití ve volném čase získají lidé v Zátoru, Jindřichově a Osoblaze, stejně jako v Úvalně, Lichnově a Městě Albrechticích. Na výstavbu hřišť přispěje dohromady až 14,5 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

Víceúčelové hřiště v Zátoru

"Nová hřiště se v obcích stala fenoménem. Nic podobného tady dříve nebylo a děti i ostatní lidé je rychle vzali za své. Starají se o hřiště, jakoby je sami postavili," říká nejen o hřišti v Úvalně starosta obce Vítězslav Odložilík, který je také předsedou Mikroregionu Krnovsko. K úspěšné výstavbě hřišť přispěla vzorná spolupráce všech partnerů - jednotlivých obcí - pod bedlivým vedením manažerky mikroregionu Judity Žáčkové. "Stavbu šesti hřišť jsme rozložili postupně do několika měsíců mezi říjnem 2008 a červencem 2009. Nakoupili a postavili jsme vlastně šestkrát to stejné na různých místech, což ale výrazně snížilo celkové náklady," upřesňuje Judita Žáčková.

Výstavba víceúčelových hřišť se tak stala jednou z typických aktivit podpořených evropskými dotacemi z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko v oblasti rozvoje venkova. Svým zaměřením tyto projekty naplňují účel kvalitního zázemí pro trávení volného času. A slouží nejen školákům při hodinách tělocviku, ale i mimo výuku, kdy se o hřiště děti dělí i s ostatními obyvateli obce. "O hřiště je ve většině obcí takový zájem, že se lidé píší do pořadníku, aby se na něj vůbec dostali," dodává starosta Úvalna.

Prohlédněte si fotografie víceúčelových hřišť v Úvalně a Zátoru.

Nahoru

 
_THEME_LOGIN