Příběh o dřevěnce a oživlé gorolské tradici

"Svědkem starých časů v centru obce Mosty u Jablunkova byla od roku 1790 dřevěnka. Původně v ní žil mostecký fojt Szotkowski. A jak už to bývalo zvykem, právě on měl nejhezčí chalupu ve vsi..." Nejmalebnější dřevěnka v Mostech u Jablunkova dnes nese název Na Fojtství a takto začíná její příběh. Do současnosti jej přenáší  snaha Gorolského turistického informačního centra (GOTIC), které zde provozuje muzeum gorolských zvyků a centrum lidových tradic. Svým zápisem do novodobé historie dřevěnky přispěje také evropská investice z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko.

Muzeum gorolských zvyků

"Vytváříme živé muzeum s ukázkami gorolských zvyků, tradic, řemeslné zručnosti a umění. Lidé zde mohou shlédnout ukázky původní krajkářské, tkalcovské i barvířské výroby, práce se dřevem, malování vajíček nebo pletení na kolovrátku a sami si to i vyzkoušet. Pořádáme také pravidelné tematické výstavy nebo akce pro veřejnost i školy," přibližuje činnost informačního centra a běžný provoz muzea Alena Kolčárková, ředitelka GOTICu. Cílem příspěvkové organizace je šířit bohatou kulturní tradici regionu a přenášet ji do současnosti.

Novodobá historie dřevěnky přitom není zarostlá vysokou travou. S první fází rekonstrukce se začalo v roce 2007 za přispění dotace ministerstva pro místní rozvoj. Na druhé fázi, která spočívá v rekonstrukci podkroví objektu, příjezdové komunikace, úpravách okolí dřevěnky a vnitřním i venkovním vybavení, se podílí i peníze z ROP Moravskoslezsko. Dotace až 3,6 milionů korun přispěje k rozšíření služeb muzea a využití podkrovních prostor, lepší dostupnosti dřevěnky pro návštěvníky a k jejímu zvelebení. Poznávání gorolské historie a současnosti tak může pokračovat, stejně jako příběh o malebné dřevěnce. Sledujte jej také na stránkách www.gotic.cz.

Prohlédněte si další fotografie muzea gorolských zvyků a oživlých tradic.

Nahoru

 
_THEME_LOGIN