Osm zastavení pro turisty v Příboře

Městskou památkovou rezervaci v Příboře protíná nová naučná trasa. Spojuje významné památky a zajímavosti v centru města. Turisty čeká osm zastavení, mezi nimi například u rodného domu Sigmunda Freuda, kostela Narození Panny Marie nebo na líbezném vršku u kostela sv. Františka. Na vybudování dvoukilometrové naučné trasy získalo město Příbor dotaci z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko ve výši necelých 1,9 milionů korun. Jedná se tak o vůbec první ukončený a proplacený projekt z ROP Moravskoslezsko.

„Pro návštěvníky i místní lidi z Příbora je na každém zastavení naučné trasy připravena informační tabule se zajímavým popisem daného místa a také ručně kované směrníky s ukazateli trasy. Snažili jsme se, aby svým vzhledem podpořili historický charakter centra města," říká příborský starosta Milan Strakoš. Tabuli a ukazatele doplňuje vždy lavička s odpadkovým košem a stojan na kola. „Informační tabule na náměstí Sigmunda Freuda je navíc vybavena zvukovým průvodcem ve třech jazycích," dodává Milan Strakoš.

Naučná trasa v Příboře

Od náměstí vede trasa k památníku a rodnému domu slavného příborského rodáka, dále směřuje ke čtyřem příborským kostelům, osmá zastávka je u piaristického kláštera. Součástí projektu vybudování naučné trasy byla i oprava stávajících kamenných schodů vedoucích k areálu starého hřbitova u kostela sv. Františka.

Město Příbor předložilo projekt s žádostí o dotaci z ROP Moravskoslezsko ve výzvě zaměřené na podporu atraktivit cestovního ruchu a doprovodné infrastruktury v březnu minulého roku. V červnu byla žádost doporučena k financování. Fyzická realizace probíhala od února 2008 do ledna 2009, kdy město zažádalo o jednorázové proplacení dotace, ke kterému došlo 11. března.

Více fotografií příborské naučné trasy naleznete ve fotogalerii.

Nahoru

 
_THEME_LOGIN