Denní stacionář vybízí k zábavě a odpočinku

V roce 2007 město Bohumín rozhodlo o novém využití přízemní budovy v sídlištní zástavbě centra města. Byla zde zřízena tkalcovská dílna pro klienty denního stacionáře s mentálním a kombinovaným postižením a příležitostně se zde scházeli senioři v rámci svých klubových činností. V polovině října 2009 se ale hodně změnilo. Budova prošla nezbytnou kompletní rekonstrukcí, která se promítla nejen ve vylepšeném vzhledu, ale i zázemí a rozšířené nabídce služeb. Provoz nového centra pro uživatele denního stacionáře a ostatní zájemce zajišťuje Centrum sociálních služeb Bohumín.

 

Denní stacionář v Bohumíně

"Jako denní stacionář pro hendikepované lidi slouží rekonstruované prostory několikrát týdně od ranních až do odpoledních hodin. Mohou zde trávit čas odpočinkem, nebo i zábavou a rozvíjením svých schopností. Ze stejného důvodu zde přicházejí odpoledne nebo o víkendech i senioři a důchodci. Místní klub seniorů je velmi aktivní, již dříve byl o centrum velký zájem a věřím, že i do nového lidé rádi zavítají. Otevřeni jsme i pro další spolky a organizace," přibližuje činnost Anna Oršulíková, ředitelka Centra sociálních služeb Bohumín. A co klienti a návštěvníci v novém centru naleznou? "Rekonstruované prostory nabízí několik společenských místností, tkalcovskou a keramickou dílnu i počítačovou místnost, stejně jako nezbytné hygienické zázemí, tedy dostatek místa pro odpočinek i smysluplné a aktivní trávení volného času," odpovídá Anna Oršulíková. Celý objekt je bezbariérový, obnovou prošlo rovněž venkovní atrium, kde byla položena nová dlažba. Nakoupen byl také nový nábytek a vybavení.

Za rekonstrukci objektu se postavilo město Bohumín. Zažádalo o dotaci z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a se svým projektem uspělo. Z celkových výdajů ve výši zhruba 4,5 milionů korun tak evropské a státní veřejné zdroje pokryjí až 4 miliony korun. Regionální rada Moravskoslezsko projekt podpořila v dubnu 2009. To už ale probíhala samotná rekonstrukce, kterou se podařilo provést mezi únorem a říjnem 2009.

"O proplacení evropské dotace budeme žádat jednorázově v listopadu a věřím, že také úspěšně. Nejedná se ale o jediný projekt Bohumína realizovaný s přispěním evropských zdrojů," upřesňuje Hana Gonsiorová ze stavebního odboru Městského úřadu Bohumín a manažerka projektu s odkazem na další zajímavé investice města. "Z prostředků Regionálního operačního programu Moravskoslezsko je dotován například souběžně realizovaný a ukončený projekt modernizace dvou škol v Bohumíně. Došlo k úpravě školních dvorů na Základní škole Čs. armády a Základní škole Pudlov a jejich zpřístupnění pro výuku i mimoškolní aktivity žáků a veřejnosti," dodává Hana Gonsiorová. Na modernizaci škol získá Bohumín dotaci 8 milionů korun z ROP Moravskoslezsko, celkové náklady jsou ještě o milion korun vyšší.

Dlaší fotografie denního stacionáře v Bohumíně naleznete ve fotogalerii.

Nahoru

 
_THEME_LOGIN