Home | O nás | Aktuality | Tiskové centrum | Hledám práci | Kontakty | English
Mýty o strukturálních fondech EU
Evropské fondy mě nezajímají a mi osobně nikdy nepomohly
Přestože se člověk o evropské dotace nezajímá a má dojem, že se jej osobně netýkají, pravděpodobně výrazně promlouvají do kvality jeho života. Peníze z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko ani většiny jiných programů nezískají lidé nebo domácnosti přímo, jsou určeny především k rozvoji společného prospěchu a zájmů obyvatel – jejich příjemcem jsou většinou veřejné organizace jako kraje a obce, neziskový sektor nebo podnikatelé. Evropské dotace se projevují postupně zejména v kvalitnějších podmínkách pro život lidí ve městech a na venkově, možnostech podnikání a služeb, dopravní dostupnosti nebo zlepšení životního prostředí. To se týká jak těch největších projektů s dalekým celospolečenským dopadem, jako je v Moravskoslezsku například vznik Integrovaného bezpečnostního centra, tak i těch nejmenších projektů neziskových organizací nebo malých obcí – výstavby a rekonstrukcí škol a školek, sportovišť, atraktivnějších míst pro trávení volného času. (VÍCE)
Úterý, 15. září 2009 Autor
Výběr projektů je ovlivněn a úspěšní žadatelé jsou předem známi
Výběr projektů, které získají dotaci z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, je dán pečlivým posouzením každého předloženého projektu na základě předem známých hodnotících kritérií. Obecně platí, že k získání dotace je nutné prokázat formální správnost, kvalitu zpracování a přínosy, které realizace projektu přinese – ať už finanční, nebo socioekonomické. To je také předmětem zájmu hodnotitelů na Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. Každý projekt zde prochází formální kontrolou (zda obsahuje všechny potřebné náležitosti), kontrolou přijatelnosti (zda je záměr slučitelný se zaměřením podpory) a bodovým ohodnocením. (VÍCE)
Úterý, 15. září 2009 Autor
Malá obec/organizace nemůže konkurovat ve výběrovém řízením velkým městům a subjektům
Malá obec nebo organizace většinou ani velkým městům konkurovat nemusí. Nemalá část peněz z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko je vyčleněna zvlášť na rozvoj velkých (nad 50 tisíc obyvatel), středně velkých (5 až 50 tisíc obyvatel) a malých měst a obcí (méně než 5 tisíc obyvatel). O dotace tedy soutěží podobně velké či malé obce a města. U hodnocení, jehož předmětem je prozkoumat samotný projekt, pak na velikosti obce dále nezáleží. (VÍCE)
Úterý, 15. září 2009 Autor
Každý žadatel má nárok pouze na jeden schválený projekt
Toto tvrzení vychází z neznalosti hodnotících postupů a kritérií. Typ žadatele je u hodnocení zkoumán pouze při kontrole přijatelnosti projektu – žadatel musí být oprávněným příjemcem peněz v daném kole příjmu projektů. Dále již nehraje žádnou roli. Předmětem hodnocení je samotný projekt – jeho kvalita a přínosnost, finanční a ekonomické ukazatele. I ve velké konkurenci předložených projektů je tedy v případě jednoho žadatele možné uspět i se dvěma nebo více projekty, záleží pouze na jejich záměru a zpracování. (VÍCE)
Úterý, 15. září 2009 Autor
Výběrové a projektové řízení je nepřiměřeně složité, po žadatelích jsou požadovány zbytečné informace
Ucházet se o evropské dotace znamená investovat velké množství času i úsilí a připravit se na nemalé administrativní vytížení – nejen v průběhu přípravy projektu, ale zejména v době realizace záměru. Dotace z evropských fondů jsou veřejnými penězi evropských daňových poplatníků a jako s veřejnými prostředky je nutné s nimi také nakládat. (VÍCE)
Úterý, 15. září 2009 Autor
Regionální rada Moravskoslezsko je dalším zbytečná instituce
Regionální rada Moravskoslezsko je nezávislou organizaci, která je blízko žadatelům o dotace a zná potřeby tohoto regionu. Organizace je financována převážně z prostředků Evropské unie, a to na základě předložených projektů, na stejném principu jako projekty, které sama dotačně podporuje. (VÍCE)
Úterý, 15. září 2009 Autor
Informace k evropským fondům jsou nepřehledné a nedostatečné
Toto tvrzení není v českých podmínkách daleko od pravdy. Evropské peníze lze v ČR získat prostřednictvím 26 tzv. operačních programů. Peníze spravuje mnoho různých subjektů: česká ministerstva, regionální rady v jednotlivých regionech a další organizace. K přehlednosti nepřispívá ani používaný, mnohdy nesrozumitelný slovník.
Úterý, 15. září 2009 Autor