Tiskové centrum

Kontakt pro média

Michal Sobek, mluvčí, e-mail: michal.sobek@rr-moravskoslezsko_cz, tel.: 725 743 531

Detailní kontaktní informace naleznete v sekci kontakty pro novináře.

Tiskové zprávy

‹‹   Předchozí   3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 20   Následující   ››

Osm brownfieldů zmizí díky evropské dotaci 52 milionů korun

Osm nevyužívaných a chátrajících nemovitostí v Moravskoslezském kraji zmizí díky evropské dotaci 52 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Chystá se demolice kulturního domu v Horním Benešově, odstranění bariér v Bělském lese v Ostravě, revitalizace bývalé pily v Návsí a někdejšího depozitáře muzea Tatry v Kopřivnici. Další brownfieldy zmizí v Bruntálu, Horním Městě, Štěpánkovicích a Vrbně pod Pradědem. Financování projektů dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko.

 

Krajská gymnázia a obchodní akademie získají vybavení za miliony korun na výuku jazyků

Dvacet gymnázií a obchodních akademií v Moravskoslezském kraji získá moderní vybavení pro výuku cizích jazyků za bezmála 21 milionů korun. Většinu výdajů uhradí evropská dotace téměř 18 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Financování projektu Moravskoslezského kraje, jehož jsou školy příspěvkovými organizacemi, dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko.

 

Ostrava a Opava připraví dopravní plány po vzoru evropských metropolí, zaplatí je EU

Ostrava a Opava se pustí do přípravy dlouhodobých plánů udržitelné městské mobility. Obě statutární města pro tyto účely získají po 6 milionech korun z evropských fondů. Zúročí přitom zkušenosti nabyté v zahraničí. Dalších 5 milionů korun dostane Koordinátor ODIS, s.r.o. (KODIS), na pořízení a provoz speciálního osvětového autobusu. Financování projektů nyní schválila Regionální rada Moravskoslezsko. Ke zdárnému konci tak míří projekt PIMMS Capital, kterého se místní partneři účastnili, aby uplatnili dobrou praxi z jiných regionů EU při snižování dopravní a ekologické zátěže.

 

Bohumín jako první v ČR využije úvěr z EU, přemění Národní dům na hotel a secesní restauraci

Město Bohumín získá evropské peníze na přeměnu chátrajícího Národního domu na tříhvězdičkový hotel se secesní restaurací. Poprvé v ČR nepůjde o evropskou dotaci, ale výhodný dlouhodobý úvěr. Město na investici až 80,2 milionů korun využije 57,5 milionů korun z evropských fondů, které bude i s využitím příjmů z hotelu splácet až 12,5 let. Úvěr městu poskytne Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. (ČMZRB), která spravuje fond rozvoje měst. Návratné financování projektů penězi z EU v Moravskoslezském kraji umožnilo zavedení iniciativy JESSICA.

 

Pozastavení certifikace způsobily rozporuplné nálezy auditu, ukazuje příklad Pstruží

Pozastavení certifikace Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko, avizované Ministerstvem financí ČR 19. března, způsobily rozporuplné nálezy Auditního orgánu ministerstva. Regionální rada Moravskoslezsko vyvrací zejména sporná zjištění ve veřejných zakázkách u projektů, které tvoří většinu z celkového objemu nálezu auditu. Příkladem je obec Pstruží, která má na základě zjištění auditu vrátit část dotace, aniž by pochybila.

 

46 milionů korun z EU zlepší výuku v osmi středních školách v Moravskoslezském kraji

Osm středních odborných škol v Moravskoslezském kraji dostane evropskou dotaci na nové vybavení, které zkvalitní a rozšíří výuku. Změny k lepšímu čekají Vítkovickou střední průmyslovou školu a gymnázium, Střední odbornou školu Třineckých železáren a šest středních zdravotnických škol v Krnově, Frýdku-Místku, Karviné, Novém Jičíně, Opavě a Ostravě. Většinu z celkových nákladů obstará evropská dotace 46 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Financování projektů dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko.

 

Pozastavení certifikace neohrozí plynulé čerpání evropských peněz z ROP Moravskoslezsko

Pozastavení certifikace neovlivní čerpání evropských peněz z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. Realizace projektů a jejich proplácení bude plynule pokračovat.

 

Jako v bavlnce, příjemci dotací z EU v kraji už nemusí tisknout a dojíždět

Příjemci evropských dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko už nemusí zbytečně tisknout a dojíždět. Regionální rada Moravskoslezsko spouští v pátek 22. února rozšířenou elektronickou aplikaci, která přináší zásadní úsporu papíru i času. V praxi nyní příjemci dotací zasílají všechny důležité doklady a požadavky ohledně projektů elektronicky. Vyřídí tak žádosti o platbu, změny v projektech a nově i monitorovací zprávy. Podobný komfort nemají příjemci evropských peněz z žádného dalšího operačního programu v ČR.

 

Peněz z EU pro malé obce bude méně, úspěch zajistí lepší vzájemná spolupráce

Peněz z evropských fondů po roce 2014 pro malé obce bude méně. Prostředky nabídne hlavně Program rozvoje venkova, Operační program Životní prostředí i nově vznikající Integrovaný regionální operační program. Aby obce byly úspěšné, musí se zaměřit na osvědčené postupy a nové trendy ve spolupráci. S takovými závěry se uskutečnila konference Příležitosti pro obce 14. února 2013 v Ostravě. Akce se zúčastnilo 40 starostů a další stovka zástupců měst, místních akčních skupin (MAS) a organizací z Moravskoslezského kraje. Konference je součástí programu Chytřejší kraj, který lidi a organizace v kraji připraví na čerpání evropských peněz po roce 2014. Uspořádala ji Regionální rada Moravskoslezsko.

 

Na 27 měst, obcí, škol a neziskovek se usmálo štěstí, dodatečně získají evropskou dotaci

Na 27 projektů měst, obcí, škol a neziskových organizací v Moravskoslezském kraji se usmálo štěstí. Dodatečně získají evropské miliony. Budou tak peníze například na rozšíření chráněné dílny Ergon v Třinci, výstavbu plaveckého bazénu v Brušperku, přístavbu a modernizaci mateřské školy ve Studénce. Původně náhradní projekty, na jejichž realizaci nebyly peníze, tak získají dotaci téměř 290 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

 

Nový dopravní terminál ve Studénce usnadní cestování a přestupy

Železniční stanici a okolí vlakového nádraží ve Studénce čeká funkční přeměna. Díky několika navazujícím opatřením vznikne nový dopravní terminál, který lidem usnadní cestování, přestupy a zatraktivní celou lokalitu. Zlepší se tak návaznost jednotlivých druhů veřejné hromadné a individuální dopravy. Na vznik terminálu přispěje evropská dotace 17,3 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Celkové náklady projektu města Studénky jsou vyčísleny na 21,2 milionů korun.

 

Nová silnice odkloní dopravu z obydlené části Ostravy-Svinova

Výstavba nové přeložky Bílovecké ulice podél železniční trati odlehčí dopravě v Ostravě-Svinově. Zajistí to projekt Moravskoslezského kraje, financovaný z podstatné části evropskou dotací 142 milionů korun z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. Celkové náklady mohou být až 210 milionů korun. Evropský příspěvek dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko. Silnice má být hotová do poloviny roku 2015.

 

Města a firmy v Moravskoslezsku přehlížejí 340 milionů korun z EU na dlouhodobé úvěry

Města a firmy v Moravskoslezském kraji zatím neprojevily velký zájem o evropské peníze na výhodné dlouhodobé úvěry. Nabízí je dva fondy rozvoje měst, které spravují Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. (ČMZRB), a společnost Contera. Oba fondy mají k dispozici po 170 milionech korun na investice do městských oblastí, například v podobě regenerace a dalšího využití brownfields, projektů v cestovním ruchu, zdravotnické a sociální infrastruktury. Objem prostředků některého z fondů bude do poloviny roku 2013 navýšen o 140 milionů korun. Vznik fondů rozvoje měst umožnilo zavedení iniciativy JESSICA v Moravskoslezsku.

 

Desátá miliarda z EU, sto novinek a poslední dotace na projekty v Moravskoslezském kraji v roce 2013

Rok 2013 v Moravskoslezském kraji na evropské peníze skoupý nebude. Dojde k proplacení desáté miliardy korun za uskutečněné projekty od roku 2007. Během roku se chystá otevření stovky projektů. Mezi nimi budou například nové vlaky a autobusy, návštěvnické centrum zoo nebo cyklostezka z krajské metropole do Beskyd. Otevřou se také menší projekty ve městech a obcích, namátkou kostel v Orlové, muzeum v Bílovci nebo středisko volného času v Rýmařově. Rok 2013 je také posledním, kdy se budou schvalovat dotace z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko na nové projekty.

 

Dopravní terminál v Bruntálu bude ve tvaru prohnutého křídla

Autobusové stanoviště v Nádražní ulici v Bruntálu projde rekonstrukcí. Promění se v dopravní terminál s přímou návazností na vlakové nádraží. Novostavba získá tvar prohnutého křídla. Zastřeší čekárnu s občerstvením a informačním centrem. Nového řešení se dočkají nástupní ostrůvky a komunikace, přibude také parkoviště a odpočinková zóna s mobiliářem. Financování projektu zajistí evropská dotace 63,2 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Rozpočet projektu je 74,7 milionů korun, rozdíl doplatí město.

 
‹‹   Předchozí   3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 20   Následující   ››

Nahoru

 
_THEME_LOGIN