Tiskové centrum

Kontakt pro média

Detailní kontaktní informace naleznete v sekci kontakty pro novináře.

Tiskové zprávy

1 2 3 4 5 6 10 20   Následující   ››

Výsledná bilance čerpání fondů EU v Moravskoslezsku: 20 410 417 365 Kč a 1 176 podpořených projektů

V letech 2007-2015 přišlo do Moravskoslezského kraje 20,4 miliardy korun z evropských fondů prostřednictvím Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Na konci května proplatila Regionální rada Moravskoslezsko poslední dotace za projekty kraje, obcí a podnikatelů a odeslala souhrnné platby ke kontrole Evropské komisi. Čerpání fondů z minulého období je tímto za program alespoň navenek ukončené, Regionální radu nyní čeká dohled nad projekty, administrace a postupné uzavření programu.

 

Moravskoslezské obce investovaly 3,25 miliardy korun z EU do kultury, sportu a vybavenosti

Města a obce v Moravskoslezském kraji v letech 2007-2015 uplatnily 3,25 miliardy korun z evropských fondů na investice do kulturní, sportovní a volnočasové infrastruktury, veřejných prostranství a rozvoje veřejné správy. Mezi 218 uskutečněnými projekty je například výstavba nebo rekonstrukce 59 kulturních domů a společenských zařízení, 15 knihoven, 61 sportovišť, 22 radnic a obecních úřadů nebo obnova 14 hektarů parků. Jedněmi z největších projektů jsou nová atletická hala v Ostravě-Vítkovicích, rekonstrukce haly a tělocvičen u základní školy Žákovská v Havířově nebo modernizace Slezského divadla v Opavě. Investice obcí do vybavenosti za posledních devět letech vyhodnotila v květnu 2016 Regionální rada Moravskoslezsko.

 

Zdravotnictví v kraji pozvedla dotace 1,2 miliardy korun z EU

Zdravotnictví v Moravskoslezském kraji zlepšila v posledních devíti letech evropská dotace 1,2 miliardy korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Výsledkem jsou nové pavilony a oddělení nemocnic, stovky nových lůžek a moderní přístroje. Ukázalo to vyhodnocení evropských investic do zdravotnictví v letech 2007-2015, které v květnu 2016 uskutečnila Regionální rada Moravskoslezsko.

 

Moravskoslezský kraj uplatnil 3,5 miliardy korun z EU na modernizaci 377 kilometrů silnic

Moravskoslezský kraj v posledních devíti letech uplatnil evropskou dotaci 3,5 miliardy korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko na modernizaci silnic II. a III. třídy. Podařilo se postavit nebo rekonstruovat 100 úseků silnic o délce 377 kilometrů, 46 mostů a 7 křižovatek. Krajská správa silnic tak s pomocí evropských peněz obnovila jednu sedminu všech úseků silnic II. a III. třídy. Ukázalo to vyhodnocení evropských investic do modernizace silniční sítě v letech 2007-2015, které v březnu 2016 provedla Regionální rada Moravskoslezsko.

 

Evropská dotace 1,8 miliardy korun zlepšila bezpečnost v Moravskoslezském kraji

Bezpečnost v Moravskoslezském kraji zlepšila v uplynulých devíti letech evropská dotace 1,8 miliardy korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Vzniklo krajské integrované bezpečnostní centrum, integrovaná výjezdová centra v Ostravě-Jihu, Třinci, na letišti v Mošnově a v Městě Albrechticích. Profesionální a dobrovolní hasiči získali 90 nových vozidel. Záchranná služba obdržela 24 sanitek a komunikační systém do všech vozidel. Tato a další zajímavá data ukázalo vyhodnocení evropských investic do oblasti bezpečnosti v letech 2007-2015, které v dubnu 2016 zpracovala Regionální rada Moravskoslezsko.

 

Unie dala 2,4 miliardy korun do zázemí pro turisty a na atraktivity v Moravskoslezském kraji

Evropská unie za posledních devět let investovala 2,4 miliardy korun do ubytovacích zařízení a turistických lákadel v Moravskoslezském kraji. Podporu z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko získalo 183 projektů, aby zlepšily zázemí a služby pro turisty, zvýšily návštěvnost a vytvořily nová pracovní místa v sektoru cestovního ruchu. Přes 1,3 miliardy korun obdržel veřejný sektor. O 1,1 miliardy korun dotací se podělili podnikatelé v oboru, farnosti, nebo směřovaly do rozvoje Dolních Vítkovic. Evropské investice do cestovního ruchu v letech 2007-2015 vyhodnotila v dubnu 2016 Regionální rada Moravskoslezsko.

 

Z Moravskoslezského kraje zmizelo 61 brownfieldů díky evropské dotaci

Z mapy zchátralých a nevyužívaných ploch a objektů v Moravskoslezsku zmizelo za posledních devět let 61 brownfieldů. Přispěla na to dotace 519 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Většina z bývalých brownfieldů se díky evropské dotaci a snaze měst a obcí proměnila v zeleň nebo plochy pro další využití. Několik objektů včetně cenných kulturních památek bylo rekonstruováno. Vyplynulo to z vyhodnocení evropských investic do revitalizace brownfiledů v letech 2007-2015, které provedla Regionální rada Moravskoslezsko v dubnu 2016.

 

Kraj získal 256 nových vozidel veřejné dopravy a 826 milionů korun na terminály a zastávky z EU

V Moravskoslezském kraji jezdí 256 autobusů, trolejbusů, tramvají a vlaků pořízených za přispění 1,2 miliard korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Na vznik a přeměnu dopravních terminálů a zastávek přispěla více než 1 miliarda korun. Takové jsou výsledky evropské pomoci v oblasti veřejné dopravy v letech 2007-2015, jak je vyhodnotila Regionální rada Moravskoslezsko v dubnu 2016.

 

Evropské dotace vylepšily 336 škol v Moravskoslezském kraji

Evropské dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko za posledních devět let vylepšily 336 škol v Moravskoslezském kraji. Dotaci na rekonstrukci nebo vybavení získalo 107 středních a vyšších odborných škol, zkrátka nezůstalo ani 187 základní, 42 mateřských a 21 základních uměleckých škol. Tyto a další zajímavá data ukázala analýza čerpání evropských do oblasti vzdělávání, kterou v březnu 2016 provedla Regionální rada Moravskoslezsko.

 

Dotace EU v Moravskoslezsku na sociální služby využívají tisíce lidí s hendikepem

Chráněná bydlení, azylové domy a další pobytová zařízení sociálních služeb v Moravskoslezském kraji, která vznikla nebo se proměnila k lepšímu za přispění dotací EU v posledních devíti letech, využívá v průměru denně 1278 lidí s hendikepem. Tisíce lidí ročně také navštíví poradny pro pěstounskou péči a nízkoprahová zařízení pro děti vybavená díky dotacím. Tato a další zjištění vyplynula z analýzy 95 projektů sociálních služeb financovaných v letech 2007-2015 částkou 826 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Analýzu provedla Regionální rady Moravskoslezsko, zodpovědná za financování projektů v kraji, v březnu 2016.

 

Nemusely dostat nic, nakonec obce získají 100% dotaci z EU a rozdělí si 648 milionů

Nemusely dostat nic, nakonec získají 100% evropskou dotaci. Platí to pro 72 projektů měst a obcí a dalších organizací, původně schválených jako tzv. dočerpávacích bez pevně stanovené výše dotace. Rozdělí si dotaci necelých 648 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. O navýšení dotace rozhodla v úterý 9. února Regionální rada Moravskoslezsko, a zároveň tím podpořila vyčerpání všech prostředků z programu v končícím období. Dotace pokryje náklady na rekonstrukci kulturního domu v Příboře, bazénu a školního hřiště v Kopřivnici, výstavbu sportovní haly v Budišově nad Budišovkou a desítky dalších investic.

 

Moravskoslezsko míří k získání 100 % evropských dotací z končícího období

Moravskoslezský kraj, města a obce a místní firmy zřejmě uplatní 100 % všech dostupných dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. Regionální rada Moravskoslezsko v lednu obdržela všechny žádosti o platbu za projekty realizované do konce roku 2015. Objem požadovaných peněz v součtu s již proplacenými 17,4 miliardami korun pokrývá devítiletou alokaci programu na léta 2007-2015 ve výši 21 miliard korun. ROP Moravskoslezsko tak bude patřit k programům, které vyčerpají 100 % prostředků přidělených z EU.

 

Evropské dotace od roku 2007 pomohly uskutečnit 1175 projektů v Moravskoslezském kraji

Přibližně 20,5 miliard korun z Evropské unie pomohlo od roku 2007 uskutečnit 1175 projektů v Moravskoslezském kraji. Peníze jsou vidět zejména v dopravě, zlepšily vzhled a služby ve městech a obcích. V první polovině roku 2016 doběhne kontrola a vyúčtování projektů financovaných z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Poté bude zřejmé, kolik peněz přesně se během uzavírajícího se programového období 2007-2013 podařilo uplatnit.

 

Dotace z EU pomůže uskutečnit menší investice v Ostravě, Opavě a Frýdku-Místku

Ostrava, Opava a Frýdek-Místek si pomohou evropskou dotací k uskutečnění několika menších projektů. Dotace půjde na výstavbu dvou kratších úseků cyklostezek a úpravu tramvajového nástupiště v Ostravě, výstavbu tělocvičny v Opavě-Komárově a na modernizaci sportovišť a dětského hřiště ve Frýdku-Místku. Regionální rada Moravskoslezsko dnes na tyto projekty schválila evropskou dotaci 45,9 milionů korun. Stavby mají být hotové ještě letos.

 

Čtyři desítky vozidel za peníze z EU usnadní život postiženým lidem a seniorům v Moravskoslezském kraji

Evropská dotace 32,8 milionů korun na pořízení 42 nových vozidel usnadní život sociálně a zdravotně postiženým lidem a seniorům v Moravskoslezském kraji. Vozidla získají zařízení sociálních služeb. Většina z nich bude speciálně upravená pro převoz lidí s hendikepem za běžným vyřizováním, na rehabilitaci nebo na výlety. Dotaci dnes schválila Regionální rada Moravskoslezsko.

 
1 2 3 4 5 6 10 20   Následující   ››

Nahoru

 
_THEME_LOGIN