Úspěšné projekty

To nejzajímavější o evropských penězích v Moravskoslezsku a jednotlivých projektech naleznete na www.nejkacka.eu.

‹‹   Předchozí   1 2 3   Následující   ››

Prvním magnetem Ostravy je terasa Slezskoostravského hradu

1066.jpg Výstavba terasy a rozšíření Slezskoostravského hradu je prvním úspěšně realizovaným projektem Statutárního města Ostravy, který byl předložen v rámci integrovaného plánu rozvoje města s názvem Ostrava - Magnet regionu. Nová terasa byla slavnostně otevřena na konci prosince 2009. Město na její výstavbu získá dotaci až 4 miliony korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

 

Venkovní hřiště doplnila nová sportovní hala

608.jpg Děti a fanoušci aktivního pohybu z Brumovic na Opavsku a přilehlého okolí se nemusí obávat, že by si neměli kde kopnout nebo plácnout do balónu. Během jednoho roku v obci přibylo nejen venkovní víceúčelové hřiště, ale i nově vystavěná sportovní hala. S přednostním právem se je užijí zejména školáci, jsou ovšem otevřeny i zájmu dospělých a veřejnosti.

 

Z chátrající stodoly je volnočasové centrum pro děti a mládež

834.jpg Římskokatolická farnost Rychaltice se zasadila o vznik společenského centra pro volnočasové aktivity dětí a mládeže. Dvoupodlažní, původně zchátralé hospodářského stavení po rekonstrukci nabízí počítačovou kavárnu, klubovny pro mládež, prostory pro zájmovou činnost a mateřské centrum. Na rekonstrukci objektu a zprovoznění centra přispějí peníze z evropských strukturálních fondů, farnost může počítat s dotací 7,4 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Celkové náklady převýšily 8 milionů korun.

 

KEMPALAND... nejvýchodnější turistická atraktivita

668.jpg Nové možnosti cestovního ruchu hledali v průběhu roku 2009 v areálu KEMPALAND v Bukovci na Jablunkovsku. Nalezli je ve zprovoznění nového zasněžovacího systému pro rozšíření lyžařské sezóny, ale investovali také do zavedení letního provozu a rozšíření aktivit. Turisté si v Kempalandu mohou užít terénních kár, summertubingu nebo bungee trampolín, poslouží jim informační a odbavovací systémy. Ze realizací projektu stojí Technické služby Bukovec, s.r.o.

 

Denní stacionář vybízí k zábavě a odpočinku

638.jpg V roce 2007 město Bohumín rozhodlo o novém využití přízemní budovy v sídlištní zástavbě centra města. Byla zde zřízena tkalcovská dílna pro klienty denního stacionáře s mentálním a kombinovaným postižením a příležitostně se zde scházeli senioři v rámci svých klubových činností. V polovině října 2009 se ale hodně změnilo. Budova prošla nezbytnou kompletní rekonstrukcí, která se promítla nejen ve vylepšeném vzhledu, ale i zázemí a rozšířené nabídce služeb. Provoz nového centra pro uživatele denního stacionáře a ostatní zájemce zajišťuje Centrum sociálních služeb Bohumín.

 

Dopravní hřiště a automobilová tradice města Kopřivnice

564.jpg Nápad vybudovat dětské dopravní hřiště v Kopřivnici se zrodil již v roce 2002. Jedním z důvodů, proč získal podporu místních radní, byla i automobilová tradice města. Plán se ovšem tehdy nepodařilo zrealizovat. Nanovo se ale začal záměr uskutečňovat o pět let později. A nezůstalo jenom u dopravního hřiště. Přibylo i nové dětské hřiště pro trávení volného času a proměnou zároveň prošla také zahrada v areálu Mateřské školy Ignáce Šustaly. Děti se po nich prohánějí od září 2009.

 

Velká dotace pro malé Těškovice

551.jpg V Těškovicích na Opavsku přibyla nová a nepřehlédnutelná atrakce - sportovní a volnočasový areál na okraji obce. Fotbalové hřiště s umělým povrchem, víceúčelové hřiště, adrenalinové a dětské hřiště, skatepark a související zázemí, to vše zde vyrostlo v průběhu šesti měsíců. Od počátku září 2009 je celý areál také připraven, aby jej lidé začali využívat pro sportovní i kulturní akce. Slavnostně byl areál otevřen 12. září 2009.

 

Škola láká na výuku cizích jazyků a komunikaci, i s okolním světem

Z dotazníkového šetření rodičů dětí ze Základní školy Generála Píky vyplynulo, že by byli rádi, kdyby se děti mohly lépe vzdělávat ve výuce cizích jazyků. Výsledkem je nová specializovaná třída pro výuku jazyků. Multimediální učebna podporuje aktivní přístup k metodám jazykové výuky. Vznik nové, moderně vybavené učebny je ve výši necelých 2,5 milionu korun spolufinancován z prostředků Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Nové prostory a techniku žáci a učitelé využívají od začátku školního roku 2009/2010.

 

V Zátoru servírují evropské menu

1093.jpg Segedínský guláš, boloňské špagety nebo třeba bruselské pralinky? Klasická evropská jídla by se s trochou nadsázky výborně hodila na menu v nové jídelně, která vznikla u Základní školy v Zátoru. Důvod je jednoduchý, na výstavbu jídelny přispěly převážně evropské peníze z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Celková investice přitom není nejmenší, nová jídelna přišla na téměř 20 milionů korun, evropská dotace pokryla přes 16 milionů korun.

 

Kopřivničtí skauti mají nový domov

862.jpg V Kopřivnici vyrostlo nové skautské centrum VANAIVAN. Je jím nově postavená a plně zařízená budova v ulici Komenského, která se stala domovem pro skauty a skautky z kopřivnického střediska Junák. Objekt zahrnuje komplex kluboven, školících místností a sociálních zařízení a poslouží také k rozvoji volnočasových a vzdělávacích aktivit neziskových organizací v regionu. Kromě skautů zde tedy naleznou útočiště například i rodiče s malými dětmi nebo hendikepované děti a členové dalších místních organizací. Z celkové téměř 20ti milionové investice pochází 18,7 milionů korun z dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, kterou Junák na vybudování centra získal.

 

Příběh o dřevěnce a oživlé gorolské tradici

"Svědkem starých časů v centru obce Mosty u Jablunkova byla od roku 1790 dřevěnka. Původně v ní žil mostecký fojt Szotkowski. A jak už to bývalo zvykem, právě on měl nejhezčí chalupu ve vsi..." Nejmalebnější dřevěnka v Mostech u Jablunkova dnes nese název Na Fojtství a takto začíná její příběh. Do současnosti jej přenáší  snaha Gorolského turistického informačního centra (GOTIC), které zde provozuje muzeum gorolských zvyků a centrum lidových tradic. Svým zápisem do novodobé historie dřevěnky přispěje také evropská investice z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko.

 

Chata Kopřivná je větší a přitažlivější

Rostoucí zájem o ubytování v Jeseníkách a okolí Malé Morávky především v zimních měsících stojí za rozšířením chata Kopřivná. Podnikatelský záměr podpořený osmimilionovou dotací z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko vyústí v přístavbě půdního patra a 10 nových pokojích. Turisty potěší i dvě nové konferenční místnosti, dětská herna nebo zázemí pro fitness. Nové prostory mohou sloužit turistům od zimní sezóny 2009/2010.

 

Ve Vrbně pod Pradědem vás zavedou do Dětského světa

V příjemném horském prostředí Jeseníků, téměř šestitisícovém Vrbně pod Pradědem se rozhodli přeměnit zahradu u mateřské školy. Po několikaměsíčním snažení je ze zahrady park s přitažlivým názvem Dětský svět. Nabízí místo pro relaxaci ve volném čase, pohyb pro děti na nových průlezkách. K tomu zde vyrostlo i malé pódium, které umožní pořádat dětská divadelní představení a další zábavný program. Za projektem, k jehož realizaci přispějí necelé 2 miliony korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, stojí Mateřská škola Jesenická ve Vrbně pod Pradědem.

 

Víceúčelová hřiště: nový fenomén nejen na Krnovsku

Pole za obcí nebo betonové plácky v několika obcích na Krnovsku nahradila nová víceúčelová hřiště. O jejich výstavbu se zasloužilo sdružení obcí Mikroregionu Krnovsko. Připravilo dvě podobné žádosti o dotaci, uspělo v soutěži o evropské dotace a výrazně tak ušetřilo z vlastních zdrojů. Každý z projektů se zabýval výstavbou tří hřišť, celkem jich tedy vzniklo šest. Nový rozměr školní výuky ale i sportovního vyžití ve volném čase získají lidé v Zátoru, Jindřichově a Osoblaze, stejně jako v Úvalně, Lichnově a Městě Albrechticích. Na výstavbu hřišť přispěje dohromady až 14,5 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

 

O odpočinkové zóně v Hněvošicích rozhodli sami občané

Z podnětu místních obyvatel vyrostla v Hněvošicích relaxační zóna. Areál využívají nejen rodiče s dětmi, ale všichni, kteří hledají chvilku oddechu a odpočinku. Dětem nabízí průlezky, klouzačky a mnoho dalších herních prvků, ostatním klidné posezení uprostřed zeleně a nerušenou relaxaci. Areál vznikl přímo v centru obce s více než tisíci obyvateli a každému z nich je také přístupný. Mnoho z místních lidí se také přišlo v červenci 2009 podívat na slavnostní otevření. To je výsledkem několikaměsíční realizace projektu finančně podpořeného z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

 
‹‹   Předchozí   1 2 3   Následující   ››

Nahoru

 
_THEME_LOGIN