Aktuality

Lednové Apropó: evropské peníze a vzdělávání

Hlavním tématem lednového vydání zpravodaje Apropó jsou evropské peníze na vzdělávání. Dozvíte se, jak na dotace pro české školství nahlíží ředitelka Národního vzdělávacího fondu Miroslava Kopicová nebo nakolik se o úrovni a potřebách českého školství shodnou ředitel střední školy se zaměstnavatelem.

 

Na Jesenicku a v Beskydech přibudou čtyři nové turistické atraktivity

Čtyři nové turistické cíle vyrostou v Jeseníkách a na Jablunkovsku. Evropská unie přispěje 24 milionů korun na hotel s wellness a sportovním zázemím v Suché Rudné, vyhlídkovou věž v Nové Vsi, rozšíření areálu Kopřivná a přístavbu Lomňanského muzea v Dolní Lomné.

 

Nová cyklostezka propojí Landek s Ostravou

Na jaře se začne stavět nová cyklostezka, která propojí Landek s Ostravou. Přispěje na ni evropská dotace 11,4 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. 

 

Karvinský park bude místem oddechu

Univerzitní park v Karviné se promění díky 10 milionům korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko v oddechovou zónu s novými chodníky, lavičkami, pódiem a dětským hřištěm. Karviná k evropské dotaci dodá vlastních 6,5 milionů korun.  

 

Podívejte se na prezentace z konference o udržitelné dopravě

V Ostravě proběhla 17. ledna konference Udržitelná doprava v evropských městech. Akce byla vyvrcholením mezinárodního projektu PIMMS Capital, do kterého se kromě regionálních partnerů zapojili také regiony z Anglie, Irska a Švédska, aby sdíleli dobré zkušenosti se snižováním dopravní a ekologické zátěže. Mezinárodní účast měla také konference, zúčastnilo se jí přes 100 lidí.  

 

Opava a Ostrava chystají nové dopravní plány inspirované zahraničím

Opava a Ostrava chystají nové dopravní plány. Města hledala inspiraci ve švédském Stockholmu a irském Limericku. Do nových projektů udržitelné dopravy se pustí také Koordinátor ODIS, s.r.o. Jejich financování mají zajistit evropské peníze z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Sdílení dobrých praktik umožnil mezinárodní projekt PIMMS Capital. Jeho vyvrcholením byla konference o udržitelné dopravě, která proběhla za účasti více než 100 zástupců krajů a měst 17. ledna v Ostravě.

 

Regionální rada Moravskoslezsko jako první v ČR dosáhla zlaté úrovně Investors in People

Regionální rada Moravskoslezsko získala prestižní mezinárodní ocenění. Jako první v České republice dosáhla zlaté úrovně standardu Investors in People. Certifikát uděluje stejnojmenná britská společnost. Zlatá úroveň dosvědčuje výjimečnou schopnost organizace vést a rozvíjet své zaměstnance.

 

Středně velká města soutěží o poslední miliony z EU, očekává se velká poptávka

Moravskoslezská města soutěží o posledních 290 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Jedná se o poslední evropské prostředky do roku 2013, vyhrazené na modernizaci školství, volnočasových zařízení a občanskou vybavenost ve městech s 5 až 50 tisíci obyvateli. Regionální rada Moravskoslezsko očekává, že poptávka po dotacích výrazně převýší nabízenou alokaci. Žádosti o dotace mohou města, další veřejné a neziskové organizace předkládat do 21. února 2012. 

 

Stavební povolení je nově součástí žádosti o dotaci

Regionální rada Moravskoslezsko zveřejnila s platností od 6. 1. 2012 metodický list č. 64 s názvem Dokládání kompletní dokumentace ke stavebnímu povolení a dokladu o zahájení procesu povolení stavby k žádosti o dotaci z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Tímto metodickým listem se u všech žádostí o dotaci stanovuje povinnost prokázat při podávání žádosti o dotaci, že již bylo stavebníkem zažádáno o stavební povolení, popř. musí být podáno ohlášení stavby stavebnímu úřadu či zahájeny činnosti vedoucí k získání oprávnění provést stavbu v souladu se stavebním zákonem.

 

Regionální rada pořádá semináře k podpoře rozvoje měst, chráněných dílen a regenerace brownfileds

Regionální rada Moravskoslezsko pořádá v lednu tři semináře k nově vyhlášeným výzvám k předkládání projektů z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Jako první proběhne seminář k výzvě 3.2-05 Subregionální centra. Konat se bude ve čtvrtek 12. 1. 2012 od 9:00 v prostorách konferenčního sálu v budově Obchodní akademie a VOŠ sociální (bývalá budova jazykové škole) Na Jízdárně 2824/4, Ostrava. Následovat bude seminář k výzvě 2.1-21 Infrastruktura sociálních služeb se zaměřením na chráněné dílny, který se uskuteční 18. 1. 2012 od 9:00 na Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, Na Jízdárně 2824/2, Ostrava (místnost č. 121). Na stejném místě pak v pátek 20. 1. 2012 proběhne seminář k výzvě 2.3-04 Podpora využívání brownfields.

 

Jaké novinky za evropské peníze nás čekají v roce 2012

Příští rok bude v Moravskoslezsku bohatý na novinky. Má se otevírat přes 100 staveb a projektů hrazených dotací z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Lidé se poprvé projedou na kole z Krnova do Opavy nebo z Vratimova do Sviadnova, zajdou si do Kina Centrum v Havířově, výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě nebo golfového hřiště v Karviné. A také na desítky dalších zajímavých míst. 

 

Komise schválila 400 milionů na silnice a vzdělávání v Moravskoslezsku

O 400 milionů korun více bude do roku 2013 na nové projekty v Moravskoslezsku. Evropská komise schválila koncem roku navýšení Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a využití těchto peněz na dopravní infrastrukturu a modernizaci vzdělávání. Regionální rada Moravskoslezsko obdržela souhlasné stanovisko Komise před koncem roku. 

 

Novoroční přání zaměstnanců Regionální rady Moravskoslezsko

Od roku 2007 jsme podpořili 630 projektů dotací 13,5 miliardy korun. To nejzajímavější o evropských penězích v našem regionu se dozvíte v novoročním přání zaměstnanců Regionální rady Moravskoslezsko.

 

Nadílka 37 milionů korun potěší pět malých obcí

Pět malých krajských obcí si polepší o evropské miliony. Za 37 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko postaví Břidličná sportovní areál, v Pstruží vybaví školku, ve Štramberku a Písečné vzniknou volnočasová centra. Rekonstrukce čeká kostel sv. Jiří v Dobré. Projekty podpořila Regionální rada Moravskoslezsko.

 

Přes čtvrt miliardy z EU jde na silnice na Bruntálsku

Peníze z evropských fondů přispějí na rekonstrukci 30 kilometrů silnic na Bruntálsku. Regionální rada Moravskoslezsko uvolní 274 milionů korun, Moravskoslezský kraj coby nositel projektů dodá dalších 129 milionů korun. Modernizace čeká tři úseky silnic vedoucí z Rýmařova, průtah Karlovic a silnici mezi Branticemi, Radimem a Krasovem.   

 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN