Aktuality

Regionální rada Moravskoslezsko zveřejnila plán výzev do poloviny roku 2013

Regionální rada Moravskoslezsko zveřejnila plán výzev k předkládání projektů platný na následující dvě pololetí do 30. června 2013. V plánu na toto období jsou zařazeny výzvy s dotací 779 milionů korun. Z výzev určených širšímu okruhu zájemců plán zahrnuje například výzvu na transformační projekty sociálních služeb, podporu využívání brownfields, páteřní regionální cyklostezky a projekty turistické infrastruktury. Spolu s již vyhlášenými výzvami je v plánu výzev definovaným příjemcům k dispozici částka celkem 2,7 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že jedná se vesměs o poslední výzvy v jednotlivých oblastech podpory, lze očekávat , že budou schvalovány i náhradní projekty nad částku uvedenou v aktuálním plánu.

 

Evropská dotace pomůže odstranit čtyři brownfieldy v kraji

Evropská dotace 35 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko pomůže odstranit čtyři brownfieldy v Karviné, Studénce, Třinci a Budišově nad Budišovkou. Dojde k odstranění ekologické a společenské zátěže, v případě Karviné také k přípravě území pro další podnikatelské aktivity.

 

Silnice v Petrovicích u Karviné bude bezpečnější

Silnice č. III/4689 v Petrovicích u Karviné čeká rekonstrukce a rozšíření. Asfaltu ustoupí alej, která silnici narušuje, stromy ale budou plně nahrazeny. Nová silnice, na kterou přispěje dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, zvýší bezpečnost řidičů, cyklistů a chodců.

 

Regionální rada Moravskoslezsko zveřejnila výroční zprávu za rok 2011

Dne 4. června 2012 Monitorovací výbor Regionálního operačního programu Moravskoslezsko schválil konečnou verzi Výroční zprávy o provádění Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Moravskoslezsko za rok 2011.

 

K otevření soutěžního trezoru povedou indicie spojené s cestováním novými vlaky

V úterý 12. června začíná soutěž Trezor, která souvisí s nasazením nových souprav Regionova na trati z Frýdku-Místku do Českého Těšína. K otevření trezoru na webu http://trezor.nejkacka.eu  stačí najít správnou číslenou kombinaci. Čísla souvisí s cestováním vlakem na zmíněné trati, s otevřením trezoru pomohou indicie zveřejňované na facebooku nejkacka.eu. Zapojit se mohou nejen cestující, ale všichni hledači tajemství a záhad. 

 

Farnost ve Frýdlantu nad Ostravicí o víkendu zprovozní centrum volného času

Nové centrum volného času v areálu fary ve Frýdlantě nad Ostravicí se o tomto víkendu otevírá pro veřejnost. Lidé si mohou odpočinout v zahradě plné herních prvků pro děti, uvnitř fary jsou místnosti pro aktivní trávení volného času lidí všech věkových kategorií. Program otevření v neděli 3. června zahájí mše, poté je nachystána zábava a hry pro děti. Farní volnočasové centrum vzniklo za podpory evropských prostředků z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. 

 

Salesiáni otevírají hřiště v Ostravě

Salesiánské středisko volného času Don Bosco otevírá víceúčelové hřiště s dopravním oválem a dětským koutkem. Třídenní program plný her a soutěží odstartovalo v pátek 25. května svěcení hřiště, projevy a exibiční fotbalové utkání. Vznik hřiště umožnila dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. 

 

Kraj a ministerstvo připravují konferenci pro malé a střední podniky

Moravskoslezský kraj a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR pořádají konferenci Využívání finančních nástrojů jako formy podpory pro malé a střední podnikání. Akce se uskuteční 11. června v Ostravě.

 

Videa o projektech jsou na youtube

Krátká videa o projektech financovaných evropskými penězi v Moravskoslezsku jsou nově na youtube. Podívejte se na zajímavosti například o nové scéně Divadla loutek v Ostravě, Regionální knihovně Karviná, která je čerstvým vítězem soutěže nejkačka.eu, nebo Domu umění v Opavě a cyklostezkách okolo Olešné, v Krnově a Bohumíně. Ale také dalších menších i větších projektech ve městech a obcích.

 

ČMZRB a Contera nabízí 170 milionů korun ve formě výhodných úvěrů

Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s., a společnost Contera Urban Development Fund MS nabízí od května evropské peníze formou výhodných dlouhodobých úvěrů. V každém ze dvou nových fondů rozvoje měst je k mání 170 milionů korun. Fondy lákají města a podnikatele na investice do cestovního ruchu, regenerace a následného využití brownfields nebo do zázemí pro sociální a zdravotnické služby. Vznik fondů rozvoje měst umožnilo zavedení iniciativy JESSICA v Moravskoslezsku jako prvním regionu v ČR.

 

Karvinská knihovna vyhrála v soutěži nejkačka.eu o nejzajímavější projekt

Regionální knihovna Karviná je podle lidí nejzajímavějším projektem za evropské peníze v Moravskoslezsku. V soutěži nejkačka.eu pro ní hlasovalo 1771 lidí. Do internetového hlasování na www.nejkacka.eu se zapojilo celkem 8377 lidí. Vybírali z 15 projektů podpořených z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. 

 

Fondy rozvoje měst nabídnou evropské peníze formou výhodných úvěrů

V Moravskoslezsku vznikly dva fondy rozvoje měst, které od května nabídnou evropské peníze ve formě výhodných dlouhodobých úvěrů. Správci fondů jsou Českomoravská záruční a rozvojová banka a společnost Contera Management. Inovativní využití peněz z fondů EU umožňuje nástroj JESSICA. Jeho předností je návratnost a opakované využití peněz, vyšší efektivita a udržitelnost investic. Na vznik městských fondů a zavedení nástroje JESSICA přispělo 520 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. 

 

Kraj zviditelní unikátní technické památky

Moravskoslezský kraj získá evropskou dotaci na zviditelnění vybraných technických památek. Na propagaci, společenské a kulturní akce uplatní 12,4 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko s cílem přitáhnout pozornost a nalákat k návštěvě technických památek v kraji.

 

Pohádkové bytosti provedou turisty naučnou stezkou v Bukovci

Návštěvníci Bukovce budou na nové naučné stezce provázet pohádkové bytosti. Vznikne zde areál, jehož součástí bude také lanový labyrint nebo stezka pro bosé nohy. Vznik naučného okruhu umožní dotace 8,3 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Hotovo by mělo být příští rok v létě. 

 

Metodický list upravuje postup zadavatelů zakázek v návaznosti na novelu zákona

Regionální rada Moravskoslezsko zveřejnila Metodický list č. 69 – Veřejné zakázky od data účinnosti zákona č. 55/2012 Sb.. Metodický list upravuje a doplňuje Metodický pokyn pro zadávání veřejných zakázek v návaznosti na novelu zákona o veřejných zakázkách, která nabyla účinnosti k 1. 4. 2012.

 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN