Aktuality

Speciální Apropó představuje nové operační programy

Speciální únorové vydání zpravodaje Apropó představuje strukturu a základní parametry nových operačních programů, které se připravují pro období 2014-2020. V rozhovoru s Martinem Sikorou, náměstkem hejtmana kraje pro evropské fondy, operační programy a regionální rozvoj, se dozvíte, jaké jsou priority kraje při budoucím čerpání evropských peněz. K fungování a výhodám metody Leader se vyjadřuje Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko a místopředseda Národní sítě MAS. Dozvíte se také o chystaných aktivitách programu Chytřejší kraj a další zajímavosti.

 

Veřejné zakázky jsou pod drobnohledem, na co si dát pozor

Bezchybnost a kvalita zadávacího řízení se stává prubířským kamenem, který rozhoduje o úspěšné či neúspěšné realizaci veřejné zakázky a potažmo i celého projektu financovaného z rozpočtu Evropské unie. Zadávání veřejných zakázek je pod drobnohledem následných kontrol. Na co si dát pozor?

 

Už žádné zbytečné papíry a dojíždění

Příjemci prostředků z Regionálního operačního programu Moravskoslezsku už nemusí zbytečně tisknout papíry a dojíždět do Ostravy. Regionální rada Moravskoslezsko v pátek 22. února spouští rozšířenou aplikaci, která přináší zásadní úsporu papíru i času. Příjemci peněz nyní všechny důležité doklady a požadavky ohledně projektů zasílají elektronicky. Vyřídí tak žádosti o platbu, změny v projektech a nově i monitorovací zprávy.

 

Posledních pět autobusů je na cestě do Ostravy

V pátek 22. února bude dodáno posledních 5 z celkem 55 nových autobusů pro městskou hromadnou dopravu v Ostravě. Na silnice vozidla vyjedou v březnu. Končí tak rok a půl dlouhá modernizace vozového parku autobusů Dopravního podniku Ostrava, a.s., financovaná evropskými penězi z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

 

Začíná přeměna přednádražního prostoru u Hlavního nádraží v Ostravě

Nové funkční uspořádání a líbivější vzhled získá přednádražní prostor u Hlavního nádraží v Ostravě. V pátek 22. února začínají stavební práce, které přinesou revitalizaci a úpravu venkovních ploch, nová parkovací stání, točnu pro autobusy a zázemí pro cestující. Hotovo má být letos v listopadu.

 

Závěrečné monitorovací zprávy se budou podávat elektronicky

Od pátku 22. února 2013 bude možné předložit Závěrečnou monitorovací zprávu u projektů financovaných z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko pouze elektronicky. Elektronická verze závěrečné monitorovací zprávy bude součástí aplikace Přehled účetních dokladů (PUD).

 

Příjemci dotace z ROP Moravskoslezsko nepotřebují nové účty

Příjemci dotace z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko si nemusí zřizovat nové účty u České národní banky, jak pro dotace ze státního rozpočtu stanovila novela zákona č. 218/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech, ve znění pozdějších předpisů.

 

Evropských milionů se dodatečně dočká 27 projektů ve městech a obcích

Z náhradníků se stali úspěšní žadatelé o dotace. Města, obce, školy a neziskové organizace, na jejichž záměry již nebyly peníze, přestože uspěly v hodnocení projektů, se nyní dodatečně dočkají evropské dotace. Umožnily to úspory veřejných zdrojů na velkých dopravních investicích. Pro sedmadvacet původně náhradních projektů z posledních kol výzev na rozvoj měst a venkova je nyní připraveno 290 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Budou tak peníze například na další etapu rozšíření chráněné dílny Ergon v Třinci, přístavbu a modernizaci Mateřské školy Poštovní ve Studénce, rekonstrukci dvou pavilonů Základní školy Slezská v Třinci, vznik plaveckého bazénu v Brušperku nebo na revitalizaci kostelů v Orlové, Jablunkově a ve Vítkově.

 

Evropská dotace na dopravní terminál ve Studénce zajistí pohodlnější cestování a přestupy

Evropská dotace 17,3 milionů korun pomůže se vznikem nového dopravního terminálu ve Studénce, který bude mít přímou návaznost na vlakové nádraží. Terminál usnadní cestování a přestupy mezi jednotlivými druhy veřejné hromadné a individuální dopravy. Stavbení práce mají být hotovy ještě letos ke konci roku.

 

Nová silnice odvede dopravu z obydlené části Ostravy-Svinova

Nová přeložka Bílovecké ulice dlouhá přes 1,5 kilometrů odlehčí dopravě v obydlené části Ostravy-Svinova. Silnice se z jedné strany napojí na kruhový objezd v přednádražním prostoru a na druhém konci naváže na Polaneckou ulici v blízkosti Rudné ulice a dálnice D1. Financování projektu Moravskoslezského kraje s rozpočtem 210 milionů korun z podstatné části zajistí evropská dotace 142 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

 

Města a firmy zatím o výhodné úvěry velký zájem nemají

Města a firmy v Moravskoslezském kraji zatím neprojevily velký zájem o 340 milionů korun z fondů EU na výhodné dlouhodobé úvěry. Nabízí je dva fondy rozvoje měst, které spravují Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s., a společnost Contera, na investice do regenerace a dalšího využití brownfields, cestovního ruchu nebo sociální a zdravotnické infrastruktury. Fondy vznikly díky zavedení iniciativy JESSICA v Moravskoslezsku.

 

Apropó: rok 2013 všední nebude

Lednové vydání zpravodaje Apropó se ohlíží za událostmi roku 2012, provází novinkami letošního roku, představuje nové vedení Regionální rady Moravskoslezsko a provází nejčastějšími chybami, které vedou ke krácení dotace.

 

Proběhne školení k vyhlašované výzvě na podporu výstavby páteřních cyklostezek

Dne 16.1.2013 proběhne v budově Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko školení pro žadatele k výzvě 1.1.2 Bezpečnost na komunikacích, cyklo a pěší doprava.

 

Desátá miliarda z EU, sto novinek a poslední dotace na projekty v Moravskoslezském kraji v roce 2013

Rok 2013 v Moravskoslezském kraji na evropské peníze skoupý nebude. Očekává se proplacení desáté miliardy korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a otevření pibližně stovky nových projektů. Rozdělovat se budou také poslední tři milardy korun, které jsou v programu k dispozici na nové investice.

 

V Bruntálu vyroste dopravní terminál ve tvaru prohnutého křídla

Nový dopravní terminál vyroste v Nádražní ulici v Bruntálu. Bude mít tvar prohnutého křídla, pod které se schová čekárna s občerstvením a informačním centrem. Nového řešení se dočkají autobusová nástupiště a okolní komunikace, přibude parkoviště, odpočinková zóna a zeleň. Vznik terminálu zajistí evropská dotace 63,2 milionů korun, která pokryje většinu z plánovaného rozpočtu 74,7 milionů korun. Rozdíl doplatí město Bruntál. 

 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN