Aktuality

Dubnové Apropó se věnuje sporu o certifikaci

Aktuální dubnové vydání zpravodaje Apropó se věnuje hlavně sporu o pozastavení certifikace Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a nálezům auditu, které jej zapříčinily. Zaobírá se také tím nejpodstatnějším o fungování systému financování projektů a nechybí v něm ani novinky o projektech a programu Chytřejší kraj.

 

Stavba nového pavilonu frýdecko-místecké nemocnice začíná

Předáním stavby dnes začíná výstavba nového pavilonu chirurgických oborů v Nemocnici ve Frýdku-Místku, p.o. Až bude v roce 2015 hotovo, přestěhuje se tam chirurgicko-traumatoligické, ortopedické a urologické oddělení. V pětipatrové budově bude deset ambulancí a 107 nových lůžek pro pacienty, na její střeše heliport. Schválená evropská dotace 439 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko obstará většinu výdajů na výstavbu i vybavení.

 

Středisko volného času v Rýmařově se otevírá po rekonstrukci

Po rozsáhlé rekonstrukci se v úterý 23. dubna otevírá Středisko volného času v Rýmařově. Změny umožní přesunutí všech aktivit střediska pod jednu střechu. V rekonstruované budově naleznou návštěvníci například multifunkční výukový sál, ktreý poslouží také jako kino, nebo velký divadelní a taneční sál. Slavnostní otevření s kulturním programem a prohlídkou střediska začíná v 19 hodin. Projekt se uskutečnil díky schválené evropské dotaci přes 40 milionů korun.

 

Ostrava a Opava dostanou peníze z EU na dopravní plány po vzoru evropských velkoměst

Ostrava a Opava se pustí do přípravy dlouhodobých plánů udržitelné městské mobility. Získají pro tyto účely evropskou dotaci, každé z měst po 6 milionech korun. Města přitom uplatní zkušenosti ze studijních cest po evropských městech. Po kraji bude rovněž jezdit speciální osvětový autobus společnosti Koordinátor ODIS, rovněž pořízený za evropské peníze. Financování projektů nyní schválila Regionální rada Moravskoslezsko. Aktivitami vrcholí projekt PIMMS Capital, kterého se regionální partneři účastnili, aby uplatnili dobrou praxi ze zahraničí při snižování dopravní a ekologické zátěže.

 

Duhový dům v Ostravě je v provozu

Duhový dům v Ostravě má za sebou slavnostní premiéru. Nové zařízení sociálních služeb v Ostravě-Hulvákách bylo v pondělí 8. března představeno novinářům a veřejnosti. Duhový dům nabízí denní stacionář, pobytové a odlehčovací služby pro lidi s těžkým tělesným a kombinovaným postižením. Dotace bezmála 50 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko znamená, že jde o největší evropskou investici do infrastruktury sociálních služeb v kraji za několik posledních let.

 

Mše završila rekonstrukci kostela v Šenově

Slavnostní bohoslužba završila zdařilou rekonstrukci kostela Prozřetelnosti Boží v Šenově. Kostel označovaný za Perlu Slezka je nejvýznamnější památkou ve městě. Rekonstrukcí získal novou střechu a proměnilo se také okolní veřejné prostranství tak, aby se zvýšila atraktivita kostela i celé lokality jako místa pro odpočinek, setkávání a konání kulturních akcí. Rekonstrukce proběhla za přispění evropské dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, schválené ve výši 8,5 milionů korun.

 

Nové vlaky City Elefant jsou v provozu

Dnes byly slavnostně uvedeny do provozu dvě nové vlakové soupravy City Elefant. Budou jezdit na regionálních tratích, zejména mezi Bohumínem, Ostravou a Mosty u Jablunkova, a zvýší komfort při cestování. Jedná se o poslední dvě z celkem čtyř souprav pořízených díky evropským prostředkům v Moravskoslezském kraji. První dva vlaky City Elefant byly zprovozněny v září 2012. Evropský příspěvek na čtyři nové vlaky je 328 milionů korun.

 

První úvěr iniciativy JESSICA je tady, Bohumín přemění Národní dům

Bohumín se pustí do rekonstrukce a přeměny chátrajícího Národního domu na hotel s restaurací, společenským sálem a dalším zázemím. Město přitom jako první v Česku využije evropské peníze formou dlouhodobého úvěru z fondů rozvoje měst a iniciativy JESSICA.

 

Proběhnou školení k výzvám na podporu cestovního ruchu a výstavbu cyklostezek

Dne 10.4.2013 proběhne v konferenčním sále v budově Obchodní akademie a Vyšší odborné školy sociální (budova bývalé jazykové školy) seminář k výzvě 2.2.1 Výstavba, revitalizace a modernizace turistické infrastruktury, atraktivit cestovního ruchu včetně revitalizace památek pro účely cestovního ruchu. Ve středu 17.4.2013 pak proběhne v budově Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko školení pro žadatele k výzvě 1.1.2 Bezpečnost na komunikacích, cyklo a pěší doprava.

 

Muzeum Slezský venkov otevírá novou expozici

Regionální muzeum Slezský venkov v Holasovicích na Opavsku se otevírá po rozšíření prostor a sbírek. Renovací bývalé kůlny a části objektu bývalé barokní stodoly vznikla vstupní expozice a nové výstavní prostory. Kromě regenerace a nového využítí dvou historických budov bylo cílem projektu uchovat a přiblížit návěštěvníkům místní tradice a hodnoty. Většinu nákladů projektu obstará evropská dotace 7,7 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Slavnostní otevření proběhne v sobotu 23. března jako součást Velikonočního jarmarku.

 

Pozastavení certifikace způsobily rozporuplné nálezy auditu

Pozastavení certifikace Regionálního operačního programu Moravskoslezsko způsobily rozporuplné nálezy Auditního orgánu Ministerstva financí ČR. Regionální rada Moravskoslezsko vyvrací zejména sporná zjištění ve veřejných zakázkách u projektů, které tvoří většinu z celkového nálezu auditu. Příkladem je obec Pstruží, která má na základě zjištění auditu vrátit část dotace, aniž by pochybila.

 

Na vybavení osmi středních odborných škol jde evropská dotace 46 milionů korun

Osm středních odborných škol v Moravskoslezském kraji získá moderní vybavení, které zkvalitní a rozšíří výuku. Většinu výdajů pokryje evropská dotace 46 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

 

Práce na proměně sportoviště u gymnázia v Třinci začínají

Nevyhovující asfaltové hřiště u gymnázia v Komenského ulici v Třinci se promění v modenrí sportoviště. Utvoří jej hřiště s umělým povrchem pro míčové sporty, zázemí  pro atletiku a nově přibudou také relaxační plochy. Práce na projektu financovaném z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko začnou po předání stavby ve čtvrtek 21. března.

 

Pozastavení certifikace neohrozí plynulé čerpání z ROP Moravskoslezsko

Pozastavení certifikace, dnes avizované Ministerstvem financí ČR, nijak neohrozí čerpání evropských prostředků z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Realizace projektů a jejich proplácení bude plynule pokračovat.

 

Veolia má 44 nových autobusů pro regionální dopravu

Společnost Veolia převzala 4. března posledních 14 z celkem 44 nových autobusů pro regionální hromadnou dopravu v Moravskoslezském kraji. K jejich pořízení přispěla evropská dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Autobusy značky SOR jsou částečně nízkopodlažní, mají informační systém pro sluchově a zrakově hendikepované a splňují emisní normy EURO 5. Evropská dotace uhradí 40 % z celkové ceny téměř 190 milionů korun.

 

Nahoru

 
_THEME_LOGIN