Inovačního oskara kraje mají firmy Varroc a JAP Trading

Krajská soutěž o inovačního oskara zná letošní vítěze: inovační firmou roku v kategorii velké podniky se podle odborné komise stala společnost Varroc Lighting Systems za unikátní osvětlení pro malosériový volkswagen. V kategorii malých a středních podniků zvítězila firma JAP TRADING z Bystřice s rafinačním rotorem. Jde o zařízení, které míchá hliník a zbavuje ho interních plynů a dalších nežádoucích příměsí. Letos poprvé mohla svého favorita vybrat i laická veřejnost, u té zvítězila rovněž firma Varroc Lighting Systems z Šenova u Nového Jičína. Soutěžilo 29 produktů od 20 malých a 7 velkých firem.

Ceny v úterý 4.11. večer převzali vítězové na slavnostním večeru – ceny předávali hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, jeho náměstek Martin Sikora a ředitelka pořádající Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková. „Soutěž je jednou z cest, jak opět zviditelnit náš region jako oblast, kde mají inovace zelenou a kde působí firmy se světovými úspěchy, o nichž ale veřejnost až tak moc neví,“ řekl hejtman Miroslav Novák.

„Druhý ročník soutěže přinesl jednu změnu – kromě živnostníků, malých a středních firem se mohly hlásit i velké podniky. Opět ale šlo o ocenění inovativního podnikání – firmy mohly přihlásit své inovativní výrobky, technologie či služby s již prokazatelnými výsledky na trhu,“ připomněl kritéria náměstek hejtmana Martin Sikora. Vítězná firma z každé kategorie získala 50 tisíc korun, firmy na druhém a třetím místě si rozdělí 30 a 10 tisíc korun. „Hodnotili jsme opět stupeň inovace, ekonomický dopad pro firmu či uplatnitelnost projektu na trhu,“ uzavřel náměstek hejtmana Sikora.

Letošní vítěz v kategorii velký podnik, původem česká firma s 135letou historií, má 2350 zaměstnanců. Firma Varroc Lighting Systems patří k největším zaměstnavatelům regionu Novojičínska. Hlavní činností je výzkum, vývoj a výroba světlometů a zadních svítilen na vozy různých značek. Do letošní inovační soutěže přihlásila světlomety pro malosériový vůz volkswagen. „Je to především velké ocenění a motivace pro naše zaměstnance, kteří tohle dokázali. Je  potvrzení toho, že jsme špičkou v oboru,“ komentoval cenu manžer podniku Milan Křižák. (kontakt – Kateřina Škopková – tisková mluvčí, mob. 730 595 962)

V kategorii malý a střední podnik zvítězila rodinná firma z Bystřice u Třince JAP TRADING s rafinačním rotorem.  Společnost byla založena v roce 1993 a v posledních dvou letech se intenzivně snaží proniknout do oblasti vývoje a výroby grafitových výrobků pro metalurgii barvených kovů. Nový typ rotoru byl uveden na trh v polovině roku 2012. (Ivona Janiczková – ředitelka společnosti, mob. 777 340 032)

Druhé místo v kategorii velký podnik získala Fakultní nemocnice Ostrava s buněčnou terapií, určenou k léčbě pacientů ohrožených amputací končetin (hlavně diabetiků).

Třetí místo obsadil VÚHŽ s novým digitálním hladinoměrem - zařízení slouží k měření výšky hladiny oceli při odlévání. 

Druhé místo v kategorii malých a středních firem získala ostravská společnost KVADOS s revolučním mobilním informačním systémem myAVIS® NG. Mobilní informační systém je nový v řadě ohledů jak po procesní, technické, tak po funkční stránce. „Cenu určitě investujeme do reklamy nového produktu a certifikát nám pomůže jako reference především na východních trzích,“ řekl marketingový manažer firmy Šimon Churý. (kontakt na Š. Churého – gsm 739548067)

Třetím oceněným v kategorii malých a středních podniků je AVE INNOVATION se softwarovým produktem PresentiGO. Jedná se o aplikaci pro tablety a mobilní telefony, která obchodníkům v terénu umožní atraktivněji a lépe prodávat hlavně prostřednictvím interaktivních a 3D prezentací. Mezi zákazníky patří například výrobce gynekologických křesel Borcad, firma ale už má zákazníky i v USA. „Zhodnotila se naše roční tvrdá práce a určitě cenu investujeme do další kampaně,“ komentoval za firmu Adam Mrštík. (kontakt Jan Tkáč – gsm 777587638)

Kompletní seznam všech přihlášených firem je k dispozici na webových stránkách http://inovacnifirma.rismsk.cz/, tamtéž také budou od poloviny listopadu k dispozici krátké filmové profily firem (další kontakty rádi poskytneme v případě zájmu).

Inovačního krajského Oskara si vloni odvezl mobilní laserový gravírovací systém třinecké firmy MEPAC CZ s.r.o., který slouží ke gravírování (označování) nejrůznějších forem a nástrojů pro strojírenství a je světovým unikátem.  Druhá v pořadí skončila ostravská firma Gaben s  čipovací technologií. Třetím oceněným byl elektromotocykl firmy Kuberg z Ostravy-Vítkovic.

Vše podtstané najdete na www.arr.cz

Nahoru

 
_THEME_LOGIN